Czasami spotykamy się ze sformułowaniem, że niemowlęta to tacy mali dorośli. Nie jest tak jednak do końca. Niemowlę bowiem inaczej reaguje, jego poszczególne układy nie są jeszcze idealnie ukształtowane, zaś skóra – delikatna i cieniutka. Ta ostatnia właściwość niemowlaków przysparza nieraz ich rodzicom wiele kłopotów w postaci pieluszkowego zapalenia skóry.

Co to jest pieluszkowe zapalenie skóry?

Najczęściej pada od razu pytanie – jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry? Tymczasem na początku warto wiedzieć, jakie są w ogóle jego objawy oraz jak zapobiegać odparzeniom. Bowiem pieluszkowe zapalenie skóry jest w istocie odparzeniem skóry. Skóra w okolicy pieluszki robi się zaczerwieniona, błyszcząca, może się łuszczyć. Później nawet mogą pojawić się także strupki i krostki albo miodowo żółte strupy, co będzie wskazywało na zakażenie bakteryjne. Czasami zaczerwienienie może rozprzestrzeniać się też na inne partie ciała. Trzeba jeszcze wspomnieć o tym, że dziecko jest niespokojne i dużo płacze. Najczęściej pieluszkowe zapalenie skóry powstaje w wyniku kontaktu delikatnej skóry dziecka z wilgocią oraz poprzez zamknięcie w danym miejscu obiegu powietrza, co wpływa na wzrost temperatury.

Kiedy powstaje pieluszkowe zapalenie skóry?

W związku z powyższym pieluszkowe zapalenie skóry powstaje u dzieci często przy wysokich temperaturach, kiedy skóra się poci i w pieluszce szybko robi się gorąco. Ponadto ten przykry problem zdarza się, kiedy nie dbamy o higienę dziecka, za rzadko zmieniamy pieluszkę itp.

Jak zapobiegać odparzeniom?

Oczywiście najważniejsza jest profilaktyka. Dzięki temu unikniemy wielu nieprzyjemnych problemów. Zatem lepiej jest zastosować odpowiednie środki na zapalenie skóry zamiast potem patrzeć na biednego maluszka, jak go swędzi i boli. Trzeba zatem przede wszystkim dbać o czystość dziecka – odpowiednio często zmieniać mu pieluszkę, uczyć chodzić do toalety, myć. Ponadto warto stosować kremy nawilżające i kosmetyki odpowiednie dla wrażliwej skóry dziecka. Pamiętajmy także o tym, aby nie przegrzewać dzieci.

Jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry?

Wiemy zatem, jak zapobiegać odparzeniom. Ale co zrobić, kiedy już dojdzie do zapalenia skóry? Jakie mamy dostępne środki na zapalenie skóry? Przede wszystkim należy unikać klasycznych kremów i innych kosmetyków tego typu. One mogą tylko dodatkowo podrażnić delikatną skórę dziecka. Zamiast nich warto zastosować maści i kremy z alantoiną albo innymi specyfikami przeznaczonymi do oparzeń. One doskonale łagodzą stan zapalny, redukując go i lecząc. W aptekach znajdziemy także wiele maści z cynkiem przeznaczonych właśnie do leczenia pieluszkowego zapalenia skóry. Warto także pamiętać, że czasem istnieje równie konieczność leczenia systemowego – kiedy np. oparzenia są bardzo rozległe albo też bolesne dla dziecka. Wówczas lekarz może zadecydować o leczeniu środkami przeciwzapalnymi. Czasem również pieluszkowe zapalenie skóry ma podłoże alergiczne, co również rodzi konieczność wdrożenia dokładniejszej diagnostyki.

Podsumowując pamiętajmy o tym, aby nie zaniedbać zapalenia skóry. Wiedza, jak zapobiegać odparzeniom, na pewno pomoże nam nie dopuścić do niewygody czy nawet bólu u naszego malucha.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here