Trzustka, podobnie zresztą jak wszystkie inne narządy ludzkie, odgrywa swoją ważną rolę w organizmie człowieka. Nic, żaden inny organ nie jest w stanie jej zastąpić i nie można jej uzupełnić żadnym sztucznie wytworzonym narządem. Każdy człowiek posiada tylko jedną trzustkę, dlatego biorąc to wszystko na logikę, teoretycznie nie powinno się jej usuwać.

A jednak niektóre sytuacje do tego zmuszają i sprawiają, że pacjent po przejściu przez jakąś chorobę pozostaje bez tego ważnego narządu i musi jakoś dalej funkcjonować. Czy można żyć bez trzustki? Skoro w niektórych przypadkach lekarze decydują o jej usunięciu, odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna. Da się oczywiście żyć bez trzustki, choć życie to zawsze wygląda odrobinę inaczej, a prowadząca je osoba staje się mocno narażona na wiele dodatkowych dolegliwości, które u osób posiadających trzustkę nie mogłyby się praktycznie nigdy pojawić.

Usuwanie trzustki

Oczywiście lekarze starają się unikać sytuacji, w których musieliby rzeczywiście zadecydować o usunięciu trzustki. Pozwalają sobie na taki krok tylko i wyłącznie w momencie, gdy dochodzi do poważnego uszkodzenia tego narządu, a rozwijająca się w jego okolicach choroba nie pozwala na jego odratowanie. Żadne środki medyczne czy specjalistyczne zabiegi nie są w stanie dobrze zadziałać. Nie przynoszą zauważalnych i pozytywnych efektów, dlatego ostatecznie pacjent kończy na stole operacyjnym i musi poddać się zabiegowi usuwania trzustki.

trzustka

W niektórych przypadkach, gdy choroba nie jest jeszcze zbyt zaawansowana, można usunąć wyłącznie fragmenty tego ważnego narządu, jednak mimo wszystko zazwyczaj usuwa się go niestety w całości. Do takiego zabiegu doprowadza pacjenta m.in. uraz trzustki, który może być wywołany poprzez jej całościowe zmiażdżenie. Często występującą chorobą jest także nowotwór trzustki, który mógłby jedynie zaostrzyć swoje stadium, gdyby narząd, na którym się rozwinął, nie został błyskawicznie usunięty.

Operacja jest bardzo poważna i pacjenci zawsze się jej obawiają, jednakże w tych kilku skrajnych przypadkach muszą się z nią pogodzić i wyrazić na nią zgodę. Skoro odpowiedź na pytanie – czy można żyć bez trzustki – jest oczywiście twierdząca, strach przed operacją usuwania tego narządu powinien być nieco mniejszy. Można bez niego żyć i w ten sposób pozbyć się znacznie poważniejszej choroby – chociażby nowotworu trzustki, którego często nie da się wyleczyć w inny sposób.

Co należy zrobić po usunięciu trzustki?

Brak tego narządu w organizmie może oczywiście wywołać liczne dolegliwości. Mimo iż poprzez jego usunięcie lekarze pozbywają się komórek nowotworowych z ciała pacjenta bądź pozwalają mu na szybkie uporanie się z poważną chorobą, zawsze będzie on odczuwać pewne skutki uboczne tego kroku. Trzustka odpowiedzialna jest bowiem za tworzenie bardzo ważnych substancji, wpływających na prawidłowe funkcjonowanie dosłownie całego organizmu.

Gdy jej nie ma, substancji tych zaczyna po prostu brakować, przez co z czasem człowiek zaczyna narzekać na ich spore niedobory. Musi je oczywiście jakoś uzupełniać, rozpoczynając od suplementacji insuliny. Zazwyczaj podaje się ją w formie zastrzyków, wprowadzając ją bezpośrednio pod skórę. Insulina umożliwia wchłanianie glukozy, która dba o odpowiedni poziom energii całego organizmu – gdy jej brakuje lub nie jest prawidłowo wykorzystywana, w organizmie może rozwinąć się nawet cukrzyca. Innym sposobem na uzupełnienie niedoboru insuliny będzie zastosowanie pomp insulinowych.

żyć bez trzustki

Są one bardzo dobrze znane wszystkim osobom cierpiącym na cukrzycę – najczęściej to one z nich korzystają, choć równie dobrze mogą to robić pacjenci, u których musiało dojść do usunięcia trzustki. Innymi bardzo ważnymi dla nich substancjami będą jeszcze enzymy trawienne, także produkowane przez samą trzustkę. Dość łatwo można sobie poradzić z niedoborami tych substancji, gdyż występują one w formie licznych suplementów diety i mogą być przyjmowane w klasycznych tabletkach, które każdy bez trudu zawsze połknie.

Życie bez trzustki na pewno jest nieco trudniejsze i bardziej skomplikowane. Wymaga od człowieka regularnego poddawania się różnym badaniom lekarskim, sprawdzania jakości swojej krwi oraz bacznej obserwacji całego organizmu. Brak trzustki doprowadza także do niedoborów licznych substancji, które człowiek musi sam regularnie uzupełniać, aby nie doszło u niego do rozwoju kolejnych schorzeń. Mimo wszystko operacja usunięcia trzustki potrafi uratować wielu ludziom całe życie, dlatego jej korzyści zdecydowanie przewyższają wszystkie te skutki uboczne.

[Głosów:29    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here