Tarczyca jest małym organem ważącym zaledwie 30 gramów. Jednak produkowane przez nią hormony spełniają bardzo ważną funkcję w naszym organizmie. Jeśli dzieję się z nią coś nie tak powoduję to u nas szereg sprzecznych objawów, dlatego lekarze zanim karzą nam wykonać badania pod kontem zaburzeń tarczycowych leczą nas na zupełnie inne choroby i dopiero jeśli dotychczasowe leczenie nie zmniejsza symptomów, a nawet je powiększa zaczynają brać pod uwagę, że tarczyca może działać u nas nieprawidłowo.
Wyróżniamy dwie patologie tarczycowe. Niedoczynność i nadczynność tarczycy.
Niedoczynność powoduję u nas wiele nieprzyjemnych objawów. Zaczynamy zauważać u siebie słabe i szorstkie włosy. Zdarza się też, że zaczynają nam bardzo wypadać i to nie tylko w okresie przesilenia zimowego. Kobiety cierpiące na niedoczynność tarczycy mają problem z zrzuceniem wagi, ponieważ metabolizm działa w bardzo zwolnionym tempie.
Serce również działa o wiele wolniej niż dzieje się to kiedy wszystko jest prawidłowo. Z widocznych symptomów nie tylko włosy są w złej kondycji, ale także nasza skóra jest nadmiernie sucha mimo częstego jej kremowania. Możemy zauważyć także, że nasze paznokcie zrobiły się bardziej łamliwe i ich wygląd pozostawia wiele do życzenia.
Osoba z tym zaburzeniem bardzo często miewa zły nastrój, niemal ciągle odczuwa zimno nawet jeśli za oknem czy w pomieszczeniu jest 30 stopni. Ból mięśni i stawów a także zaparcia są również bardzo częste. Chory zmaga się także z chronicznym zmęczeniem i bardzo częstymi zaparciami.
Można też zauważyć obrzęk twarzy na skutek gromadzenia się wody w organizmie i bardzo bolesne miesiączki. Jak widzimy objawy są charakterystyczne dla wielu chorób i jeśli lekarz nie skierował osoby z większością takich symptomów na badania pod kontem tarczycy warto mu to zasugerować, albo samemu wybrać się na takie badanie.
Wystarczy wykonać badanie krwi pod kontem poziomu TSH wydzielaną przez przysadkę mózgową i już wynikiem udać się do lekarza pierwszego kontaktu, aby stwierdził czy mamy z nią problem czy nie.
Drugą patologiczną zmianą jest nadczynność tarczycy.Tutaj przeciwnie niż z niedoczynnością nasza przysadka mózgowa produkuje za dużo tego hormonu.
Chory tutaj nadmiernie chudnie, ponieważ organizm działa na o wiele szybszych obrotach. Można zaobserwować drżenie rąk. Osoba z tym zaburzeniem jest bardzo nerwowa i pobudzona. Często lekarze najpierw sugerują nerwicę. Chory bardzo się poci i nawet niewielka aktywność powoduję, że ubranie ocieka potem. Skóra natomiast jest zaczerwieniona nawet przy lekkim potarciu. W tej przypadłości bardzo często obserwujemy kołatanie serca powodujące niepokój, a także bezsenność. Osoba z nadczynnością tarczycy posiada bardzo dużą skłonność do biegunek.
Ile by nie zjadła bardzo szybko to wydali.
Jeśli zauważysz u siebie więcej niż 3 podobne objawy powinieneś wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu, który przeprowadzi wywiad i skieruje nas na badanie krwi pod kontem stężenia hormonu TSH, a także w późniejszym okresie USG. Najważniejsze w tym przypadku jest ustalić przyczynę zaburzeń tarczycowych i dobrać odpowiednie leczenie.
W przypadku nadczynności tarczycy występują dwie przyczyny. Wyróżniamy chorobę Gravesa i Basedowa: własne przeciwciała pobudzają tarczycę do produkcji hormonów oraz guzki tarczycy.
Choroba Gravesa może powodować także wytrzeszcz oczny, wole naczyniowe, jaskrę, światłowstręt, obrzęk przed goleniowy, akropachia tarczycowa jednak jest to rzadki objaw powodujący obrzęk palców u rąk i stóp.
Guzki tarczycowe natomiast wykrywane są poprzez USG, dlatego lekarz po wykonaniu badania stężenia hormonu produkującego przez przysadkę mózgową stwierdzając nadczynność tarczycy w drugiej kolejności zleca to badanie.
Guzki tarczycy mogą być pojedyncze lub mnogie. Jeśli guzek jest mały (poniżej 1 cm średnicy), badanie USG nie wykazuje cech podejrzanych o złośliwość, a stężenie TSH jest w normie. Wówczas nie wymaga on leczenia, a jedynie powtórzenia USG po roku. Natomiast każdy wyczuwalny guzek lub zmiana echo struktury tarczycy o średnicy powyżej 1 cm wymaga mikroskopowej oceny materiału pobranego w trakcie biopsji aspiracyjnej cienko igłowej (BAC). Jej celem jest wykluczenia zmian nowotworowych w naszym organizmie.
Guzki tarczycy mnogie nazywane są wolami tarczycowymi.
Czy guzki tarczycy mogą zniknąć?
Oczywiście, że tak. Jeśli zostanie wprowadzone odpowiednie leczenie, i nie mają dużej wielkości poniżej 1 cm lekarz zaleca powtórzyć badanie za rok i sprawdza czy same się wchłonęły.