Trądzik to bardzo charakterystyczny symptom okresu młodzieńczego, choć coraz więcej osób dorosłych również cierpi na tego rodzaju problemy z cerą. Pryszcze mogą pojawiać się nie tylko na twarzy, ale również na szyi, plecach, dekolcie i ramionach. Czy istnieją skuteczne leki na trądzik?

Skąd się bierze trądzik?

Trądzik to pojawiające się na skórze zmiany, które mogą występować w postaci drobnych, czarnych punktów (zaskórników) oraz czerwonych grudek, krostek, zgrubień, często wypełnionych ropą, w cięższych przypadkach przybierających formę torbieli lub cyst. Pryszcze pojawiają się jako efekt nadprodukcji łoju i wytworzenia się na skórze stanu zapalnego. Przyczyn tego typu dolegliwości może być wiele. Zazwyczaj odpowiedzialne są za to hormony, zwłaszcza gdy problem dotyka nastolatków w okresie dojrzewania. Nie bez znaczenia jest również sposób odżywiania się i ogólnie przyjęty styl życia. Specjaliści są zdania, że stres i zmęczenie, a także stosowanie używek w postaci alkoholu i tytoniu, bardzo przyczyniają się do występowania niedoskonałości skóry. Bez względu na przyczynę, konieczne jest podjęcie terapii i zastosowanie odpowiedniego leku na trądzik. Nie warto zatem odkładać wizyty u dermatologa. Zwlekanie z tą decyzją może jedynie pogorszyć sytuację i wygląd skóry, co skomplikuje dodatkowo terapię i znacznie ją wydłuży. Specjalista oceni w jakim stanie jest cera i pomoże dobrać lek na pryszcze. Należy pamiętać też, że nie warto wyciskać ani rozdrapywać krostek, ponieważ może to skutkować pozostawieniem nieestetycznych blizn.

Skuteczne środki na trądzik

Ponieważ zmiany skórne, zwłaszcza w obrębie twarzy, wpływają znacząco nie tylko na zdrowie, ale również na wygląd, bywają często źródłem kompleksów. Warto zatem zdecydować się na odpowiedni preparat lub lek na pryszcze, który pozwoli zminimalizować występowanie grudek i przebarwień. Środki te mogą mieć postać zarówno tabletek doustnych, jak i rozmaitych żelów, płynów, ampułek, plastrów, kremów czy maści, stosowanych punktowo, bezpośrednio na krostki. Składniki, które są w nich zawarte (np. tlenek cynku) mają za zadanie zlikwidować obrzęki i stany zapalne, zredukować szpecące przebarwienia, przyspieszyć zagojenie i wygładzić, nie doprowadzając do powstania trwałych śladów na skórze. Wiele z tych produktów można zakupić w aptece bez recepty, do tego w dość przystępnej cenie. Skuteczne środki na trądzik to, poza produktami farmakologicznymi, również produkty kosmetyczne. Konieczna jest bowiem w tym okresie wzmożona dbałość o higienę i pielęgnację skóry – tu przydatne będą żele, toniki i kremy do cery trądzikowej. Duży wpływ na zmniejszenie zmian może mieć dobra dieta, prawidłowy sen i unikanie stresu. W cięższych etapach choroby lekarze przepisują antybiotyki, a niekiedy również środki hormonalne, jeśli wymaga tego przyczyna problemu. Bez względu na to, jakie leki na trądzik się zastosuje, trzeba mieć na uwadze, że terapia takich dolegliwości to złożony proces, na który trzeba poświęcić trochę czasu i cierpliwości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here