Duża część posiadaczy alkomatów nie zdaje sobie sprawy, że istnieje coś takiego jak kalibracja alkomatu, a nawet jeśli wiedzą, to często zapominają o tym. Źle skalibrowane urządzenie może pokazywać błędny wynik, co może skończyć się dla nas nieprzyjemną sytuacją ze stróżami prawa w razie kontroli trzeźwości na drodze.

Jak często kalibrować alkomat?

Wszystko zależy od typu naszego urządzenia oraz od jego jakości. Tańsze alkomaty półprzewodnikowe najlepiej kalibrować co około 100 pomiarów. Kalibracja alkomatu o lepszej jakości powinna odbywać się nie rzadziej niż co 200-300 pomiarów. Nawet jeśli nie używamy aż tak często alkomatu, to i tak powinniśmy kalibrować go co pół roku.

Alkomaty elektrochemiczne możemy kalibrować trochę rzadziej, te najtańsze najlepiej sprawdzać co 300-500 pomiarów lub co pół roku. Trochę lepsze urządzenia są w stanie wykonać 1000 pomiarów, jeśli tyle razy nie używamy alkomatu, to raz na rok powinniśmy skalibrować urządzenie. Najlepsze, ale również najdroższe profesjonalne urządzenia mogą wykonać ponad 4000 pomiarów bez konieczności kalibracji, jednakże i tak warto oddać je do sprawdzenia po roku użytkowania.

W skrócie, jeśli zdecydowaliśmy się na tańszy alkomat, to będziemy musieli częściej go kalibrować. Im droższe urządzenie, tym rzadziej musimy je sprawdzać. Co więcej, w instrukcji od producenta powinna być zawarta informacja co do częstotliwości kalibracji danego urządzenia.

Dlaczego musimy kalibrować alkomat?

Alkomat jak każde eksploatowane urządzenie po jakimś czasie się zużywa. Głównym podzespołem odpowiadającym za pomiar jest sensor, jednakże nie jest to jedyna część alkomatu, która wpływa na wynik. Poza sensorem w alkomacie znajdują się m.in.:

  • baza danych pomiarów wzorcowych
  • układ obliczeniowy
  • oprogramowanie specyficzne dla każdego urządzenia
  • układ mechanicznej obróbki powietrza

Na wynik pokazywany na wyświetlaczu naszego urządzenia wpływa współpraca wszystkich podzespołów. Wraz z upływem czasu oraz częstotliwością używania sensor, jak i inne części ulegają zużyciu, przez co alkomat zaczyna się rozkalibrowywać.

Ile kosztuje kalibracja naszego urządzenia?

Przeważnie jest to wydatek rzędu 50-100 zł, co przy tańszych alkomatach może wydawać się nieopłacalne. Jednakże z pewnością warto wykonać taki zabieg, ponieważ im bardziej rozkalibrowane urządzenie, tym bardziej błędne wyniki. Wybierając alkomat, warto sprawdzić, czy producent nie oferuje darmowej kalibracji urządzenia przez pewien okres. W takim wypadku jedyne co musimy zrobić, to zawieźć nasz alkomat do autoryzowanego serwisu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here