To pytanie zapewne zadaje sobie każdy, kto takowego zawału doświadczył, ale nie tylko. Ludzie mający problemy z sercem, na pewno także się nad tym zastanawiają. Najczęściej padającym pytaniem jest, czy mnie także może dotyczyć ten problem? Odpowiedź jest raczej oczywista. Nie ma reguły, że każda osoba z chorobą serca skończy z zawałem, ale nie ma też pewności, że człowiek, dotychczas nie mający żadnych zdrowotnych problemów, nie padnie jego ofiarą. W krajach europejskich, choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów. Szacuje się, że na zawał mięśnia sercowego, umiera dwa razy więcej osób, niż na nowotwory. Zacznijmy od podstawowych informacji, czym jest potocznie zwany atak serca? Jest to niedokrwienie mięśnia sercowego, na skutek zamknięcia tętnicy, która doprowadza do niego krew. Objawia się mocnym bólem w klatce piersiowej, trwającym powyżej 20 min, nie ustępującym po odpoczynku. Panika i towarzyszące jej duszności. Bladość, spadek ciśnienia tętniczego, osłabienie, sine wargi, paznokcie u stóp i u rąk, kołatanie serca i podwyższona temperatura ciała. Teraz przyszedł czas na najważniejsze pytanie, mianowicie jakie są przyczyny zawału serca.
Do zawału bardzo często dochodzi u osób z chorobą wieńcową. Dzieje się tak ponieważ, na ścianach tętnicy odkłada się cholesterol, który blokuje przepływ krwi, aż w pewnym momencie dochodzi do niedokrwienia serca. Może też się zdarzyć, że dojdzie do zwężenia ścianki tętnicy, na której powstaje zakrzep. Złogi nie tylko zatrzymują krew, ale także niszczą ściany naczynia. Równie niebezpieczne jest pęknięcie, bądź krwotok blaszki miażdżycowej.
Możliwy jest także zator tętnicy wieńcowej, który powstaje, gdy skrzeplina krwi, która wytworzyła się na ściance odrywa się i płynie razem z prądem krwi. W momencie zablokowania się jej w naczyniu, dochodzi do zatoru. Drugą rzadką, ale możliwą przyczyną może być zapalenie tętnic wieńcowych, do którego dochodzi podczas np. kiły, uraz mechaniczny spowodowany np. wypadkiem samochodowym, bądź neuropochodne zaburzenie regulacji przepływu krwi. Istnieje także szansa, że do zawału dojdzie samoczynnie, przy nagłym zamknięciu tętnicy wieńcowej, spowodowany skurczem. Do zawału może dojść także, podczas wstrząsu, czyli nagłej reakcji organizmu na stan zagrożenia życia. Sytuacja ta prowadzi do upośledzenia pewnych funkcji i niewydolności narządów. Bywa, że powodem jest także przerost mięśnia sercowego.
Oczywiście nie zawsze mamy wpływ na to, czy będziemy musieli zmierzyć się z chorobą, ale możemy zminimalizować ryzyko. Palenie tytoniu, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, brak aktywności fizycznej, nadciśnienie tętnicze, to najpopularniejsze czynniki, zwiększające szanse na zachorowanie.
Zawał mięśnia sercowego zazwyczaj występuje u mężczyzn, po czterdziestym roku życia, którzy borykają się z otyłością i nadciśnieniem tętniczym. Podstawą jego uniknięcia jak i w przypadku innych chorób, jest przede wszystkim zdrowy tryb życia.
Należy pamiętać, że w przypadku zawału najważniejsza jest szybka reakcja. Jeśli podejrzewamy, że mogą to być jego objawy, nie należy czekać.

niezawal.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here