W każdym domu czy w mieszkaniu jest wentylacja. Tylko czy my przykładamy do niej uwagę? Czy patrzymy jak to wygląda i czy jest to sprawne? Raz w roku w blokach sprawdzana jest wentylacja, ale działa to tak, że przychodzi pan z małym urządzeniem i sprawdza czy jest ciąg. Jeśli jest to sobie idzie i wraca za rok. Szkoda tylko, że nikt nie patrzy jak taki komin wentylacyjny wygląda i co się w nim znajduje.

Niestety, ale to, co tam się znajduje może szkodzić naszemu zdrowiu. Najlepiej to widać na przykładzie klimatyzacji, która jeśli nie jest odgrzybiana i czyszczona to jest tykającą bombą biologiczną. Wiele osób już przez niepozorny nawiew z klimatyzacji zmarzło, bo zarazili się grzybami. Nie można do tego doprowadzać i jeśli mamy czy to zwykłą wentylacje czy klimatyzacje to trzeba będzie coś z tym zrobić i działać. Wtedy wszyscy będziemy bardzo bezpieczni.

Zanieczyszczenie wentylacji

Wszystko będzie zależne od tego, w jakim to jest budynku. Jeśli to kuchnia, w której dużo się gotuje to na pewno w wentylacji znajduje się wiele zanieczyszczeń. Jeśli się ich nie pozbędziemy to, jakość powietrza w takim pomieszczeniu będzie coraz gorsza. Brak czyszczenia wentylacji zagraża naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Niektóre osoby, które mają gazowe piece podgrzewające wodę w łazience, co robią z kratką wentylacyjną? Zakrywają ją, bo im wieje, a później padają nam przysłowiowe muchy, bo tam gdzie jest gaz tam wentylacja musi być w stu procentach sprawna.

Trzeba zacząć myśleć o swoim bezpieczeństwie, a wtedy będziemy żyć znacznie dłużej, ale wiele osób o tym nie myśli dzisiaj, dopiero, kiedy dochodzi do tragedii to się nad tym zastanawiają. Najczęściej to wygląda tak, że nie posiadamy żadnych filtrów w wentylacji, przez co wszystkie zanieczyszczenia przedostają się bezpośrednio do kanałów. W pewnym momencie z kanałów, które mają po kilkanaście centymetrów średnicy robi się przelot na palca. Wtedy dopiero wydajność takiej wentylacji spada, a to powoduje zwiększenie zagrożenia dla naszego zdrowia.

wentylacja w domu

Rodzaje zanieczyszczeń

Można podzielić zanieczyszczenia na dwie grupy. Pierwsza grupa to cząsteczki stałe, do których zaliczamy bardzo groźne zarazki, wirusy czy bakterie. To są bardzo groźne zanieczyszczenia, dlatego trzeba na bieżąco czyścić wentylacje żeby ich nie było. Jest jeszcze jedna grupa zanieczyszczeń i są to pyły i para taka jak tlenek oraz dwutlenek węgla czy tlenek azotu. To nas może zabić, dlatego zastanówmy się nad tym, co jest dla nas ważne i pod tym kątem podejmujmy decyzje.

Czyszczenie wentylacji

W lokalach gastronomicznych czyszczenie wentylacji jest obowiązkowe, ale wiele osób to bagatelizuje. Jeśli wentylacja jest czysta to nie ma w takim lokalu nieprzyjemnych zapachów. W takim miejscu wentylacja zanieczyszcza się tłuszczem, którego usuwanie jest bardzo trudne. To, dlatego do takiego zadania zawsze przydzielane są osoby, które się na tym znają. My nie powinniśmy czyścić takiej wentylacji sami, a dlaczego? Przede wszystkim, dlatego że jest to bardzo niebezpieczne. Wyżej zostało wspominane, co może znajdować się w takiej wentylacji i lepiej żeby się to nie dostawało na zewnątrz. Trzeba użyć do czyszczenia wentylacji odpowiednich środków i metod jak i maszyn, a wtedy będą z tego same pozytywne efekty.

wentylacja

W zależności od tego gdzie to jest to wentylacje trzeba będzie czyścić nawet raz w roku. Taki jest wymóg i trzeba o tym pamiętać, bo jeśli dojdzie do jakiegoś wypadku we wspominamy lokalu gastronomicznym to właściciel zapłacić o wiele więcej za naprawę swojego błędu niż by zapłacił za czyszczenie wentylacji. W ten sposób też trzeba do tego podchodzić, a wtedy nie będziemy popełniać takich błędów jak ma to miejsce dzisiaj. Bagatelizujemy ten problem, a kiedy mamy kłopoty to dochodzimy do wniosku, że trzeba było działać wtedy, kiedy był na to jeszcze czas. To może lepiej to zrobić dzisiaj, kiedy jeszcze nie jest za późno?

Trzeba wezwać na miejsce firmę, która się tym zajmuje, a oni ocenią jak ma to wszystko wyglądać. Firma jest lepszym rozwiązaniem, bo mają doświadczenie i nawet, jeśli jest do wykonania bardzo trudne zadanie to nie boją się go podjąć. Dla nich każda praca jest taka sama i zawsze przykładają się do tego żeby klient był bardzo zadowolony. Sami możemy tego nie zrobić dobrze i tak naprawdę i tak na końcu trzeba będzie wezwać firmę, która wszystkim się zajmie. Tak to właśnie wygląda w praktyce. Dobrze, że można skorzystać z pomocy takiej firmy, która przyjedzie i wykona to, co chcemy. Oni już czekają na nas, dlatego nie kombinujmy tylko się z nimi kontaktujmy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here