Istnieje przekonanie, że w dorosłym życiu nie powinniśmy pić mleka krowiego. Pokarm ten ma niekorzystnie wpływać nie tylko na funkcjonowanie naszego organizmu, ale również na nasz wygląd zewnętrzny. Mleko ma źle się trawić, powodując bóle brzucha i jelit.
Z kolei na skórze mogą na jego skutek pojawić się nieestetyczne białe plamy, charakteryzujące się suchością skóry. Wszystko to ma związek z laktozą, która jest składnikiem mleka krowiego. A pić kawę z mlekiem lubimy. No właśnie. Czym zastąpić mleko krowie, skoro ma na nas mieć tak zły wpływ? Czy w ogóle da się to zrobić?

Odpowiadając na powyższe pytanie, czym zastąpić mleko krowie, wskazujemy, że mamy kilka zdrowszych zamienników, którymi da się mleko to zastąpić. I tak, da się mleko krowie zastąpić czymś innym, nie pozbawiając się możliwości picia codziennej kawy z mlekiem. A same zamienniki nie będą zawierały szkodliwej laktozy.

Na sam początek naszą propozycją na to, czym zastąpić mleko krowie, jest mleko bez laktozy. Tak, właśnie mleko krowie da się zastąpić mlekiem bez laktozy. Takie mleko będzie niewątpliwie zdrowsze i nie doprowadzi naszego ciała do ruiny. Ta dużo zdrowsza wersja mleka ma jednak wadę. Jest nieco droższe od zwykłego mleka, więc nie każdego może na nie stać.

oreo i mleko

Drugim, często występującym problemem jest to, że w miejscu pracy nie znajdziemy nigdzie mleka bez laktozy. Będziemy musieli je kupować sami i zabierać ze sobą do zakładu pracy. Jeszcze innym kłopotem jest to, że w niektórych kawiarniach czy restauracjach nie znajdziemy mleka bez laktozy. Właściciele lokali gastronomicznych często oszczędzają i nie wprowadzają do swojego asortymentu mleka innego niż krowie. Nawet nie zadając sobie nawet pytania, czym zastąpić mleko krowie, bowiem to ich nie interesuje.

Warto w tym miejscu dodać, że mleko bez laktozy może być również w formie proszku. Tak więc będąc na najbliższych zakupach i poszukując odpowiedzi na to, czym zastąpić mleko krowie, gdy dobrze znanego nam mleka bez laktozy brakuje na półce, można sięgnąć po mleko w proszku bez laktozy. Trzeba zwracać jednak uwagę, by takie mleko nie było zbyt tłuste. Obecnie w sklepach dostępne są mleka w proszku bez laktozy z mniejszą zawartością tłuszczu. Takie mleko nie tylko będzie mogło dłużej poleżeć w naszej szafce, ale również nie spowoduje zwiększenia się obwodu naszej talii.

Drugą propozycją na to, czym zastąpić mleko krowie są mleka roślinne. Takie mleka nie tylko nie mają laktozy, ale również ich spożywanie ma związek z weganizmem – popularną na całym świecie dietą roślinną. Sam weganizm jest bardzo ciekawym zjawiskiem. Weganie, którzy ze względów etycznych nie spożywają mięsa i produktów odzwierzęcych, wykazują się niezwykłą kreatywnością w tworzeniu przepisów i zamienników składników, których nie jedzą.

Podobnie jest z mlekiem

To, czym zastąpić mleko krowie w diecie wegańskiej, budzi czasem niezwykłą ciekawość i podziw, że ktoś coś takiego wymyślił. A weganie są bardzo pomysłowi. Czym zastąpić mleko krowie według wegan? Wystarczy zaopatrzyć się w mleka roślinne, których na naszym rynku jest zatrzęsienie. Mamy do wyboru mleka z orzechów (migdałowe, orzechowe, kokosowe), sojowe, owsiane, ryżowe.

czym zastąpić mleko

Mleka te różnią się nie tylko typem i składem, ale i ceną. Kiedy chcemy kupić napój roślinny, powinniśmy dokładnie sprawdzić jego skład. Wiele z mlek roślinnych jest nafaszerowanych niezdrowymi składnikami, cukrem i barwnikami. Bardzo dobrze jest kupić takie mleko, które będzie miało wapń. Taki napój z pewnością nie tylko będzie odpowiedzią na pytanie „czym zastąpić mleko?”, ale również zapewni naszemu organizmowi niezbędne witaminy.

Nasza druga metoda na to, czym zastąpić mleko, może być nieco kłopotliwa dla domowego budżetu. Mleka roślinne dostępne w każdym ze sklepów, są niestety bardzo drogie. Za litr mleka zapłacimy w granicach od 5 do 15 złotych. A za litr mleka krowiego możemy zapłacić nawet mniej niż 2 złote. Jest różnica, prawda? Powstaje pytanie, czym zastąpić mleko, gdy chcemy napić się mleka roślinnego?

Rozwiązaniem jest zrobienie mleka samemu w domu.

Zajmie nam to trochę czasu i będziemy musieli kupić niezbędne narzędzia (pieluchę do odcedzania resztek i szklaną, zamykaną butelkę na mleko), jednak taka metoda nie nadszarpnie zbytnio naszego portfela. Takie mleko możemy wykonać, posiłkując się dostępnymi w sieci filmikami instruktażowymi lub przepisami. Nie tylko w taki sposób przygotujemy zamiennik mleka krowiego i zaoszczędzimy pieniądze, ale również sami nauczymy się, czym zastąpić mleko krowie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here