Magnez jest jedną z najważniejszych substancji mineralnych, której większości ludzi w dzisiejszych czasach zdecydowanie brakuje. Do jej niedobory dochodzi w momencie, gdy kobieta zachodzi w ciążę lub człowiek zaczyna narzekać na silny i długotrwały stres. Kawa oraz herbata, zawierające spore ilości teiny i kofeiny, także wypłukują magnez z organizmu, podobnie zresztą jak nikotyna zawarta w papierosach i wyrobach tytoniowych.

Większość osób musi więc zmagać się z problemem niedostatecznej ilości magnezu, jednakże są też tacy pacjenci, którzy narzekają na jego nadmiar. Czy można przedawkować magnez? Okazuje się, że tak. Żadna substancja, nawet ta najzdrowsza, spożywana w nadmiarze nie zapewni człowiekowi dobrego zdrowia i samopoczucia. Z niczym nie należy przesadzać i ta zasada tyczy się samych witamin oraz minerałów. Magnez jest potrzebny każdemu człowiekowi, ale w zbyt dużych dawkach okazuje się być szkodliwą substancją, mogącą wywołać liczne i nieprzyjemne efekty uboczne.

Dlaczego magnez jest tak ważnym pierwiastkiem dla ludzkiego organizmu?

magnez

Ostatnio sporo mówi się o tym, że praktycznie każdy człowiek powinien przyjmować dodatkowe porcje magnezu. Minerał ten występuje oczywiście w wielu produktach spożywczych, ale jako że rzadko kiedy goszczą one w codziennych dietach Polaków, zazwyczaj trzeba go sobie dostarczać jakoś inaczej – chociażby poprzez przyjmowanie zawierających go suplementów diety.

Reklamy pojawiające się w telewizji, slogany umieszczane na stronach internetowych czy ogłoszenia publikowane na wirtualnych forach wręcz każą wszystkim osobom kupować tabletki z magnezem. Twierdzą, że bez nich życie będzie trudniejsze i cięższe, a choroby zaczną się prędzej pojawiać. A jak to jest naprawdę? Otóż magnez rzeczywiście może być uznawany za jeden z najważniejszych minerałów. Bez niego większość procesów w organizmie nie mogłaby zachodzić w prawidłowy sposób.

Wpływa on dość mocno między innymi na sam układ nerwowy, doskonale radzi sobie ze stresem i działa niemalże uspokajająco. Zapobiega także powstawaniu licznych chorób i zmniejsza ryzyko zachorowania na nadciśnienie czy arytmię. Wspomaga pracę całego układu immunologicznego, dbając o ogólną odporność człowieka. Jeżeli w diecie zaczyna go brakować, rzeczywiście należy go jak najszybciej uzupełniać, ale nie wolno też przyjmować go w zbyt dużych ilościach. Czym zatem może to grozić?

Czy można przedawkować magnez?

Do przedawkowania magnezu dochodzi bardzo rzadko i z tego powodu nieczęsto się o tym mówi. Mimo wszystko lekarze przestrzegają przed bezmyślnym sięganiem po suplementy diety i łykaniem wszystkich tych kolorowych kapsułek bez uprzedniego wykonania podstawowych badań. Tylko one są w stanie pokazać czy człowiekowi rzeczywiście brakuje magnezu. A jeśli zacznie go on dodatkowo przyjmować, podczas gdy poziom tego składnika w jego krwi jest w normie, może rzeczywiście nieświadomie go przedawkować. Nadmiar magnezu nazywany jest również hipermangezemią.

przedawkować magnez

Pojawia się on podczas niedoczynności tarczycy i nadnerczy, jednakże czasem jest wywoływany przez spożywanie nadmiernej ilości produktów i suplementów składających się z tego minerału. Objawami, które mogą świadczyć o nadmiarze magnezu będą: bardzo niskie ciśnienie krwi, bóle i zawroty głowy, nierównomierne bicie serca czy ogólne osłabienie i uczucie silnego zmęczenia. W żadnym wypadku takich reakcji swojego ciała nie wolno bagatelizować. Mając jakiekolwiek przypuszczenia co do przedawkowania magnezu, najlepiej sprawdzić je poprzez wykonanie podstawowego badania krwi. Jego wyniki o wszystkim człowiekowi powiedzą.

Przesadna dbałość o własne zdrowie niejednokrotnie doprowadza do znacznie poważniejszych problemów. Oczywiście warto interesować się stanem swojego organizmu, ale nikt nie powinien skupiać się wyłącznie na samych działaniach profilaktycznych. Reklamowane na każdym kroku suplementy diety zdecydowanie kuszą wszystkich klientów i już połowa osób korzysta z nich regularnie. Kupowane są tak samo jak cukierki czy batoniki – nikt nie zakłada nawet, że jakkolwiek mogłyby mu one zaszkodzić.

Składają się w końcu z samych witamin i substancji mineralnych, które w teorii powinny wspierać działanie poszczególnych organów i narządów. To zdrowe substancje, dlatego ludziom wydaje się, że nawet jeśli spożyją ich większą ilość, w ten sposób wyłącznie o siebie doskonale zadbają. Bywa natomiast odwrotnie. Z magnezem można przesadzić i lekarze często mówią o tym swoim pacjentom. Warto więc dbać o swoje zdrowie, ale trzeba to robić z głową.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here