Bardzo dużo osób zastanawia się nad tym jak to wygląda, jeśli kobieta jest w ciąży i czy można ją zwolnić czy nie? Mity i legendy krążą po sieci i tak naprawdę mało, kto wie, co mu przysługuję. Nie warto polegać na starych informacjach na ten temat, bo prawo często się tutaj zmienia. Warto czytać tylko to, co aktualne, ale na wszelki wypadek można skontaktować się z urzędem pracy żeby potwierdzić jak to wygląda.

Jak to wygląda?

Jeśli pracodawca zdecyduje się na zwolnienie kobiety, która zaszła w ciąże przed wypowiedzeniem umowy to ma ogromny problem i według prawa taka kobieta ma być przywrócona do pracy. Jeśli pracownika sama się zwalnia, ale nie wie, że jest w ciąży, a nagle się dowiaduje, że jest powiedzmy w drugim miesiącu to wtedy też może swoją decyzje cofnąć. Jak widać prawa nam przysługuje i warto z niego skorzystać? Wtedy każda kobieta w ciąży będzie bezpieczniejsza, bo wie, czego ma się spodziewać i na co konkretnie może liczyć. W naszym kraju kobiety w ciąży mają bardzo dużo praw i są chronione, dlatego mogą to wykorzystać tak jak tylko chcą.

Pracodawca w takiej sytuacji jest na straconej pozycji, bo jeśli taką kobietę zwolni to poniesie tego konsekwencje. Nie tylko będzie musiał ją przywrócić do pracy to jeszcze będzie musiał zapłacić odszkodowanie za ten czas, kiedy kobieta w pracy nie była. W żaden sposób nie opłaca się z tym prawem walczyć, bo żaden sąd pracodawcy nie przyzna racji. Umowy nie można rozwiązać aż do czasu zakończenia przez kobietę urlopu macierzyńskiego. Jest to bardzo długi okres czasu, dlatego kobieta może skupić się na wychowywaniu swojego dziecka, a jeśli zostanie po urlopie macierzyńskim zwolniona to będzie sobie dalej jakoś radzić.

Kogo można zwolnić?

zwolnić kobietę w ciąży

To nie jest też tak, że każda kobieta jest chroniona, bo jeśli jest na umowie na okres próbny, który nie przekracza miesiąca, a w tym czasie zajdzie w ciąże to pracodawcy to nie interesuje. Gdyby taka umowa była dłuższa niż miesiąc to kobieta podlega takiemu samemu prawu jak w przypadku umowa na czas nieokreślony. To nie jedyne przypadki, kiedy kobieta może być zwolniona z pracy. To nie jest tak, że jeśli jesteśmy w ciąży to właściwie nic nie musimy robić, bo nikt nas zwolnić nie może. To wcale tak nie wygląda, bo mamy swoje obowiązku i jeśli dochodzi do ich naruszenia to pracodawca może nas zwolnić.

Oczywiście nie jest to takie łatwe, na jakie wygląda, ale taka opcja istnieje. Mało, kiedy pracodawca z niej korzysta, ale trzeba wypełniać swoje obowiązki w pracy żeby nie mieć żadnych problemów. Jeśli kobieta dokonała jakiegoś przestępstwa, a w wielu zawodach oznacza to od razu skreślenie to też straci pracę. Wyrok oczywiście musi być prawomocny, a zanim takowy będzie to minie wiele lat. Tak działają w Polsce sądy.

Może się też tak zdarzyć, że kobieta utraciła uprawnienia, które są potrzebne do wykonywania swojego zawodu i teraz w żaden sposób nie może być dalej na tym stanowisku. Takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko, ale są możliwe, dlatego pracodawca wedle obowiązującego prawa może taką kobietę zwolnić i nikt mu nic nie powie. Gdyby okazało się, że firma, w której kobieta pracuje ogłosiła upadłość albo została zlikwidowana to również nie ma tutaj żadnej ochrony.

Nasze prawa kobiet w ciąży

kobieta w ciąży

Im więcej wie się na temat prawa, jakie w Polsce obowiązuje tym jest lepiej. Dotyczy to nie tylko kobiet w ciąży, ale również pracodawców. W przypadku pracodawców często jest obawa, że mogą mieć poważne problemy z sądami, bo zwolnili z pracy kobietę w ciąży. Skoro taka osoba w żaden sposób nie nadaje się do wykonywania tej pracy, nie przychodzi na czas, nie robi tego, co do niej należy to pracodawca nie czeka tylko zwalnia taką osobę. Skoro kobieta sobie nie radzi to powinna odejść na zwolnienie, bo może nie może się skoncentrować nad swoimi zadaniami. Każda kobieta w inny sposób przechodzi przez ciąże, dlatego trzeba to dokładnie obserwować.

Prawo, co jakiś czas się zmienia, ale mało, kiedy kobiety zostają bez niczego i mogą być zwolnione w każdej chwili. W ostatnich miesiącach coś się o tym mówiło, że rząd proponuje jakieś drastyczne zmiany, ale na pewno się z tego wycofają, bo będą mieć wielu przeciwników, a wyboru niedługo się zbliżają. Jeśli kobieta nie byłaby chroniona to oznacza naprawdę nie za ciekawą sytuacje na rynku pracy, bo pracodawca szybko by taką kobietę zwalniał i na jej miejsce przyjmował kogoś innego. Na razie nie ma się, czym martwić, dlatego cieszmy się z tego prawa, które obowiązuje i starajmy się je respektować i dokładnie wszystko czytać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here