Rozważając kierunek wakacyjnej podróży zagranicznej, bierzemy pod uwagę rozmaite kraje. W zależności od wybranego państwa, będziemy musieli zabrać ze sobą dokumenty wymagane do przekroczenia granicy. Zazwyczaj będzie to dowód osobisty lub paszport. Z reguły granice krajów należących do Unii Europejskiej przekraczać możemy z dowodem osobistym, a do pozostałych krajów potrzebny nam będzie paszport. Niektóre kraje wymagać od nas będą dodatkowo wizy.

Jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wyjazdów pozostaje niezmiennie od wielu lat Chorwacja. Piękne adriatyckie wybrzeże, usiane malowniczymi wyspami, półwyspami i zatokami oraz słoneczna pogoda przyciągają tłumy Polaków. Kolejną zachętę stanowią stare miasta, pełne zabytków sięgających czasów starożytnych, takie jak Dubrownik, Split, Pula, Trogir.

Turyści planujący wyjazd do Chorwacji nie gardzą również uroczymi parkami narodowymi, takimi jak Jeziora Plitwickie, park rzeki Krka, czy też wąwóz Paklenica. Wszystko to można zobaczyć już po kilkunastu godzinach jazdy autem lub dwóch godzinach spędzonych w samolocie. Bardziej doświadczeni turyści jeżdżący tam od lat, pamiętają kolejki do przejść granicznych oraz obowiązek okazania paszportu i Zielonej Karty podczas kontroli. Tu rodzi się pytanie o stan obecny.

Czy do Chorwacji potrzebny jest paszport?

Chorwacja w 2013 roku została członkiem Unii Europejskiej, paszport nie jest zatem wymagany podczas przekraczania granicy. Nawet wcześniej chorwaccy pogranicznicy nigdy nie robili problemu rodakom przekraczającym granicę z dowodem osobistym, mając świadomość tego, jak istotną korzyścią ekonomiczną dla ich kraju są odwiedziny turystów.

chorwacja

Obecnie jednak jest to już prawnie obowiązująca wykładnia, nie pozostawiająca w tej kwestii cienia wątpliwości. Pamiętajmy jednak, że Chorwacja nie należy do strefy Schengen. Oznacza to, że na granicach nadal odbywają się kontrole. W szczycie sezonu turystycznego są one mocno wyrywkowe, aby uniknąć tworzenia się długich kolejek, jednak i tak możemy stracić nieco czasu w oczekiwaniu na kontrolę.

W Chorwacji możemy przebywać legalnie przez 90 dni w ciągu pół roku. Oznacza to, że nasz dokument tożsamości musi być ważny co najmniej przez 90 dni od dnia przekraczania granicy. Upewnijmy się przed wyjazdem, że warunek ten jest spełniony, aby uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia podczas rozmowy z celnikiem.

Co zrobić, gdy do Chorwacji zabieramy dziecko?

Ono również musi mieć dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport. Dodatkowo, jeśli nie jesteśmy prawnym opiekunem dziecka, ale na przykład jego dziadkiem lub wujkiem, musimy okazać stosowne pełnomocnictwo w języku chorwackim lub angielskim, zawierające dane prawnego opiekuna (adres i numer telefonu).

Kierowcę, zastanawiającego się nad dokumentami, wymaganymi do prowadzenia auta w Chorwacji, usatysfakcjonuje informacja, że wystarczy mu polskie prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny samochodu. Trzeba również zabrać ze sobą polskie OC – dobrą wiadomością jest brak konieczności posiadania Zielonej Karty.
Gdybyśmy jednak chcieli udać się samochodem na teren Bośni i Hercegowiny (w praktyce dojazd lądem do Dubrownika wymaga zahaczenia o to państwo), powinniśmy zadbać o wyrobienie Zielonej Karty. Najlepiej będzie zrobić to w kraju, gdyż wariant z wyrabianiem dokumentu na granicy bośniackiej jest znacząco droższy.

potrzebny jest paszport

Przed każdą podróżą zagraniczną warto zadbać o wykupienie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, dobrym pomysłem jest również posiadanie autocasco oraz assistance. Pozwolą nam one cieszyć się wakacyjnym wypoczynkiem bez obaw o skutki ewentualnych losowych, nieprzyjemnych zdarzeń. Przydać może nam się również Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która umożliwi nam nieodpłatne korzystanie ze świadczeń medycznych, jeśli tylko zajdzie taka konieczność.

Aby uniknąć problemów z chorwackim prawem pamiętajmy o kilku charakterystycznych dla tego kraju zasadach. Osoba przyjezdna podlega obowiązkowi meldunkowemu. Zazwyczaj dba o niego właściciel kwatery lub hotelu, w którym nocujemy. W innym wypadku jednak to my powinniśmy w ciągu 48 godzin od przyjazdu udać się na posterunek policji lub do biura turystycznego, aby dopełnić formalności.

Zabronione jest nocowanie w miejscach do tego nie przeznaczonych (np. spanie w aucie na parkingu) oraz jazda jednośladem bez kasku. Kierowca nie może rozmawiać przez telefon podczas jazdy, nie może też mieć nawet minimalnego stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Znajomość wszystkich tych zasad pomoże nam uniknąć przykrych niespodzianek i beztrosko spędzić zasłużony urlop nad Adriatykiem.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here