Zapalenie układu moczowego (ZUM) to niezwykle często występująca infekcja. Okazuje się, że 10 proc. kobiet oraz 1-2 proc. mężczyzn doświadcza jej przynajmniej raz w życiu. Kobiety aktywne seksualnie są jeszcze bardziej narażone na chorobę. Ten problem dotyka nawet 50-60 proc. z nich! Zapalenie układu moczowego to dolegliwość niezwykle bolesna i uciążliwa. Objawia się pieczeniem przy oddawaniu moczu, często- i skąpomoczem, parciem na pęcherz, bólem dolnej partii brzucha. Gdy drobnoustroje przedostaną się do górnego odcinka układu moczowego, może pojawić się gorączka, a nawet wymioty. W każdym przypadku infekcja tego rodzaju wymaga leczenia, by nie dopuścić do rozwoju poważnych powikłań (np. powstania ropni w nerkach, urosepsy).

Zapalenie pęcherza moczowego – leczenie

Infekcje układu moczowego najczęściej są łatwe do rozpoznania. W wielu przypadkach nie ma konieczności wykonywania dodatkowych badań. By ustalić, jaka bakteria wywołała zakażenie, lekarz może zlecić posiew moczu. Lekami pierwszego rzutu w zakażeniu układu moczowego są preparaty z substancją czynną, taką jak furazydyna, kotrimoksazol, trimetoprim lub ciprofloksacyna z grupy chinolonów. Stosuje się je zarówno w czasie pierwszego incydentu choroby, jak i profilaktycznie w sytuacjach, gdy infekcje mają tendencję do nawrotów.

zakażenie układu moczowego - jak sobie radzić

Co to jest furazydyna?

Bardzo wysoką skutecznością cechuje się wymieniona wcześniej furazydyna (furagina). W Polsce jest ona dostępna bez recepty. Jest to chemioterapeutyk o bardzo szerokim spektrum działania. Wykazuje zdolność niszczenia bakterii, które są najczęściej odpowiedzialne za rozwój zakażenia układu moczowego, m.in. Escherichia coli, Staphylococcus faecalis oraz Proteus.

Zakażenia układu moczowego – zapobieganie

W myśli zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, jest całe mnóstwo zaleceń, których przestrzeganie uchroni przed infekcją układu moczowego. Podstawową zasadą profilaktyki w tym zakresie jest przyjmowanie dużej ilości płynów. Wymusza to obfite i częstsze oddawanie moczu, co sprzyja wypłukiwaniu chorobotwórczych drobnoustrojów z dróg moczowych. Zaleca się, by osoby z nawracającymi zakażeniami układu moczowego włączyły do swojej diety żurawinę. Odpowiednie będą suszone owoce lub sok. Roślina ta zawiera substancje, które zakwaszają mocz i utrudniają bakteriom (zwłaszcza Escherichia coli) przyleganie do komórek nabłonka moczowego, co hamuje rozwój zakażenia. Preparaty z żurawiny są rekomendowane przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne jako środki stosowane w profilaktyce zakażenia układu moczowego. Korzystnie działa również ziele pokrzywy oraz natka pietruszki. Wspomagają one pracę nerek oraz dostarczają organizmowi dużych ilości witaminy C, która zakwasza mocz, utrudniając bakteriom namnażanie się. Infekcje często pojawiają się latem. Najczęściej dzieje się tak ze względu na nieodpowiednie ubranie (stringi, zbyt obcisłe spodenki lub spodnie), pływanie w niekontrolowanych kąpieliskach oraz wyziębienie pęcherza. Warto pamiętać, by po wyjściu z wody zdejmować mokry strój kąpielowy oraz nosić przewiewną odzież i bawełnianą bieliznę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here