Istnieje powiedzenie, że tonący chwyta się brzytwy. Podobnie jest z osobami pragnącymi zgubić nadwagę lub pozbyć się otyłości. Nadwaga utrudnia życie. Sprawia, że człowiek czuje się ociężale i traci życiową energię. Tak wpływa na człowieka nadwaga. A otyłość nawet ta niewielka czyni człowieka w dużym stopniu niepełnosprawnym. Natomiast duża otyłość niemalże całkowicie zabiera sprawność. I doprowadza do jeszcze większej wagi, gdyż następuje brak możliwości spalania nagromadzonego tłuszczu. Lecz przede wszystkim nadwaga i otyłość zagraża życiu człowieka. I dlatego wielu ludzi otyłych podejmuje przeróżne działania mające na celu doprowadzić do zmniejszenia wagi ciała. Jedną z metod jest hipnoza. Ale, czy dobra jest hipnoza na odchudzanie ? Tu zdania są bardzo podzielone. Jedne osoby uważają, że hipnoza jest sprzymierzeńcem w odchudzaniu. A inni sądzą, że taka metoda nic nie daje. Powoduje tylko niepotrzebne zamieszanie i złudne oczekiwania.
Hipnoza jest stanem funkcjonowania mózgu podobnym do stanu czuwania. Podczas hipnozy człowiek nie zyskuje nowych możliwości, których nie posiadałby w stanie pełnej świadomości. Pewna część badaczy uważa, że hipnoza jest stanem zmiennej świadomości. Nie jest podobna ani do czuwania, ani do snu. I istnieje w niej możliwość przywoływania wspomnień wzrokowych, jak i zwiększona sugestywność. Hipnoza wykorzystywana jest w medycynie. Jak na przykład w psychiatrii i psychologii klinicznej. Oraz w leczeniu niektórych uzależnień, a nawet niwelowaniu bólu. Powstaje pytanie, dlaczego by jej nie wykorzystać w terapii odchudzającej ? Nawet, gdy istnieje tylko cień nadziej, że przyspieszy ona efekty odchudzania, to już warto spróbować. Po raz pierwszy zjawisko hipnozy pojawiło się w osiemnastym wieku. Lecz właściwy termin „hipnoza” został wprowadzony dopiero w połowie dziewiętnastego wieku. Sama hipnoza jest ściśle związana z sugestią. Gdyż osoba zahipnotyzowana akceptuje komunikaty podawane jej przez hipnotyzera bez krytycznego własnego osądu.
Mimo wszystko podczas odchudzania najważniejsza nie jest hipnoza, czy tabletki odchudzające, lecz własna determinacja i konsekwencja. Najważniejszą rzeczą podczas odchudzania jest zmniejszenie liczby kalorii w codziennej diecie. Zmiany w procesie odżywiania, to najpewniejsza metoda przyczyniająca się do zmniejszenia wagi ciała. Tylko poprzez właściwą dietę można pozbyć się znienawidzonej tkanki tłuszczowej i sprawić, że organizm nie będzie osłabiony na wskutek mniejszych racji żywnościowych. Zdrowa dieta to taka, która zaspokaja potrzeby organizmu i jednocześnie nie wpływa na zwiększenie wagi ciała. A więc dieta obejmująca od 5 – 7 niewielkich posiłków dziennie, które dostarczą organizmowi w rozsądnych ilościach tłuszczu, białka, węglowodanów, błonnika, witamin, minerałów, kwasu foliowego. Oczywiście dieta wspomagana aktywnością ruchową, zwiększoną konsumpcją wody mineralnej, ograniczeniem soli kuchennej, wyeliminowaniem podjadania pomiędzy posiłkami, odpowiednią ilością snu, oraz ograniczeniem spożywania posiłków przed snem.

muscular.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here