Kierowcy spędzający dużo czasu w trasie, którzy jednocześnie lubią dużą prędkość, a w konsekwencji nierzadko są zatrzymywani przez funkcjonariuszy policji, pracujących w drogówce, bardzo często zadają sobie pytanie ile mam punktów karnych. Istnieją dwie możliwości aby się tego dowiedzieć. Jedną z nich jest uzyskanie takowej informacji w dowolnym komisariacie policji, należy jednak pamiętać, iż każdy musi udać się tam osobiście. Informacja na temat tego ile mam punktów karnych, nie jest bowiem udzielana telefonicznie lub e-mailowo. Pamiętajmy również, iż danych takich nie możemy uzyskać odnośnie osób trzecich, każdy może się bowiem dowiedzieć jedynie o swojej ilości punktów karnych. Informacja ustna jest bezpłatna, natomiast istnieje możliwość uzyskania zaświadczenia o wpisach w ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego, które kosztuje siedemnaście złotych. Dokument taki jest często potrzebny do przedłożenia pracodawcy, którego interesuje ile mam punktów karnych, ze względu na to, iż planuje powierzyć nam kierowanie służbowego samochodu.
Opłaty można dokonać w kasie urzędu lub dokonując przelewu na konto urzędu. Jeżeli planujemy udać się na komisariat, w celu dowiedzenia się ile mam punktów karnych, to przede wszystkim powinniśmy zabrać ze sobą dowód tożsamości, który może stanowić dowód osobisty lub paszport, a jeżeli chcemy otrzymać zaświadczenie, wówczas musimy ze sobą zabrać dowód zapłaty.
Informację ile mam punktów karnych możemy również uzyskać przez internet, poprzez wykorzystanie do tego celu systemu CEPiK2.0, który zawiera aktualne informacje o danych z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Usługa ta jest całkowicie bezpłatna, jednak aby z niej skorzystać jesteśmy zobowiązani do założenia profilu zaufanego, mającego na celu potwierdzenie naszej tożsamości, co ma służyć uniknięcia uzyskania poufnych danych przez osoby niepożądane. Wyświetloną w serwisie informację na temat tego ile mam punktów karnych można pobrać, a następnie wydrukować. Należy jednak pamiętać, iż wydruk ma jedynie charakter informacyjny i nie może być traktowany jako dokument urzędowy.

intelektualnie.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here