Nudności to jedna z najczęstszych dolegliwości w czasie ciąży i zarazem najbardziej charakterystyczna. Często to właśnie one jako pierwsze sugerują nam nasz odmienny stan. Choć na ogół nie są niebezpieczne, utrudniają codzienne funkcjonowanie i co tu dużo kryć, są po prostu męczące. Na szczęście jest kilka sposobów, aby skutecznie je złagodzić.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/nudnosci-ciazy-sposoby-mdlosci-ciazy/

Przyczyna nudności

Nudności pojawiają się zazwyczaj już na samym początku ciąży, w jej pierwszych tygodniach. Spowodowane są nagłym wysokim wzrostem hormonów, które odpowiedzialne są za rozwój ciąży. Te nagłe skoki poziomu hormonów są intensywne zwłaszcza w pierwszym trymestrze. To wtedy ciało kobiety musi się przygotować na poważne zmiany, dostraja się do nowego stanu, aby stworzyć optymalne warunki do rozwoju dziecka. Nie da się więc wyeliminować głównej przyczyny nudności. Możemy jedynie łagodzić ich natężenie. Środki farmakologiczne w czasie ciąży są niewskazane. Nawet te przeznaczone dla kobiet w ciąży nie pozostają obojętne i jeśli to możliwe, warto zastępować je naturalnymi sposobami. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że nie wszystkie zioła stosowane podczas ciąży są bezpieczne. Choć traktujemy je jako mało inwazyjne, ich działanie może być naprawdę silne, a w czasie ciąży mogą powodować skutku uboczne, które mogą stanowić zagrożenie dla dziecka. Stosowanie ziół należy każdorazowo konsultować z lekarzem prowadzącym.

Jak łagodzić nudności

Nudności dokuczają szczególnie z rana, dlatego początek dnia bywa zazwyczaj trudny dla kobiet w ciąży. Aby złagodzić  te nieprzyjemne dolegliwości warto zadbać o spokojny poranek. Nie spieszmy się ze wstawaniem. Nagła zmiana pozycji tylko pogarsza ten stan. Dobrze sprawdza się napar z imbiru. Imbir należy obrać, pokroić w plasterki, zalać wodą i zagotować. Doraźnie możemy się poratować również chłodną wodą, popijana małymi łyczkami. Zadbajmy o to, by wokół nie było intensywnych, drażniących zapachów. W czasie ciąży zmysł węchu wyostrza się i wszystkie aromaty odczuwa się znacznie silniej.

Przeczytaj też:http://www.mimamo.pl/wypadanie-macicy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here