Gotowana kukurydza jest jednym z najczęściej przygotowywanych przysmaków w porze letniej. Jest to także bomba witaminowa.
Wielu miłośników tego dania zastanawia się ile gotuje sie kukurydze.
W pierwszym kroku kolbę kukurydzy należy obrać z liści i włókien oraz bardzo dokładnie opłukać. Kukurydzę można ugotować w wodzie lub w parowarze. Przygotowując kukurydzę w garnku z wodą należy pamiętać aby jej nie solić, ponieważ sól znacznie wydłuża proces gotowania.
Kolbę należy gotować do miękkości przez kilkadziesiąt minut. Po ugotowaniu należy ją odcedzić a następnie natrzeć masłem i lekko posypać solą. Do gotującej się wody warto dodać odrobinę cukru i mleka aby była ona łagodniejsza.
Kukurydzę można także przyrządzić na grillu. W tym celu najlepiej zawinąć ją w folię aluminiową i grillować przez kilkanaście minut zmieniając strony.
Aby urozmaicić smak kukurydzy po natarciu masłem można obsypać ją czosnkiem lub ulubionymi ziołami, na przykład bazylią, zieloną pietruszką, koperkiem, oregano bądź ziołami prowansalskimi. Nietypowym, ale bardzo smakowitym dodatkiem są orzechy włoskie zmiksowane na gładką masę.
Co istotne kukurydza jest zbożem pozbawionym glutenu, dzięki czemu mogą spożywać ją osoby z alergią na gluten. Kukurydza jest doskonałym źródłem kwasów Omega-3, witamin i składników mineralnych. Dodatkowo posiada sporą ilość błonnika pokarmowego, białka, witamin z grupy B oraz D, E i K. Dodatkowo jest doskonałym źródłem składników mineralnych, między innymi potasu, sodu, wapnia, magnezu, żelaza, manganu, fosforu, cynku, jodu i selenu.
Wszystkie te wartości odżywcze pozwalają na dłużej zachować młodość, chronią przed działaniem wolnych rodników a także zwiększają odporność. Dodatkowo kukurydza posiada dwa silne antyoksydanty jak luteina i zeaksantyna, które pomagają chronić plamkę żółtą oka przed zwyrodnieniem.
Jednak warto wybierać kukurydzę w kolbach i nie spożywać zbyt często kukurydzy z puszki. Niestety kukurydza puszkowa ze względu na opakowanie wykonane z toksycznych materiałów może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie.

geostrefa.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here