Dieta bezlaktozowa – co można, a czego nie można jeść?

0
1374

O nietolerancji laktozy słyszy coraz więcej osób. Czy to poważny problem? Zazwyczaj nietolerancje pokarmowe nie wiążą się ze znaczącymi problemami zdrowotnymi, o ile nie przekraczamy bezpiecznej dawki laktozy w swojej diecie. Mleko i nabiał zawierają jednak wiele ważnych mikroelementów i witamin, które znacznie trudniej dostarczy do organizmu przy nietolerancji laktozy. Zobaczmy, co można, a czego nie można, jeść na diecie bezlaktozowej.

Jak powinienem zmienić dietę, jeśli mam nietolerancję laktozy?

Porozmawiaj ze swoim lekarzem lub dietetykiem na temat zmiany diety, aby radzić sobie z objawami nietolerancji laktozy, jednocześnie upewniając się, że masz wystarczającą ilość składników odżywczych. Jeśli Twoje dziecko ma nietolerancję laktozy, pomóż mu przestrzegać planu dietetycznego zalecanego przez lekarza lub dietetyka. Aby opanować objawy, konieczne może być zmniejszenie ilości spożywanej laktozy. Większość osób z nietolerancją laktozy może jednak spożywać pewną ilość laktozy bez większego ryzyka wstąpienia niepożądanych skutków.

Pokarmy zawierające laktozę

Niekiedy nie jest konieczne całkowite unikanie żywności i napojów zawierających laktozę – takich jak mleko lub produkty mleczne. Poza tym, jeśli całkowicie unikniesz mleka i przetworów mlecznych, możesz dostarczać do organizmu mniej wapnia i witaminy D, niż potrzebujesz. Osoby z nietolerancją laktozy różnie radzą sobie z określonymi ilościami laktozy.  Jeśli możesz tolerować przetwory mleczne (do pewnego stopnia):

  • stopniowo dodawaj małe ilości mleka i produkty mleczne do swojej diety i zobacz, jak się czujesz
  • spróbuj jeść jogurt i twarde sery, takie jak cheddar lub szwajcarski, które mają mniej laktozy niż inne produkty mleczne
  • próbuj wybierać mleko i produkty mleczne bez laktozy i o obniżonej zawartości laktozy

bezlaktozy

Jeśli całkowicie nie tolerujesz laktozy, upewnij się, że codziennie dostarczasz wystarczającą ilość wapnia i witaminy D. Mleko i przetwory mleczne są najczęstszymi źródłami wapnia, istnieje jednak wiele pokarmów niezawierających laktozy, które są dobrymi źródłami wapnia. Mowa tutaj o m.in

  • ryby takie jak np. łosoś lub sardynki
  • brokuły i zielone warzywa liściaste
  • pomarańcze
  • migdały, orzechy brazylijskie
  • suszona fasola
  • tofu

produkty z etykietami wskazującymi, że posiadają podniesiony poziom wapnia, takie jak niektóre płatki zbożowe, soki owocowe i mleko sojowe

Witamina D, a dieta bezlaktozowa

Witamina D pomaga organizmowi wchłaniać i wykorzystywać wapń. Pamiętaj, aby jeść produkty zawierające witaminę D, takie jak jajka i niektóre rodzaje ryb jak np. łosoś. Niektóre gotowe płatki zbożowe i sok pomarańczowy zawierają witaminę D. Niektóre rodzaje mleka i produkty mleczne również dodają witaminę D. Jeśli możesz pić małe ilości mleka lub przetworów mlecznych bez objawów nietolerancji, wybierz produkty, które dodają więcej witaminy D. Przebywanie na zewnątrz w słońcu również pomaga ciału wytwarzać witaminę D.

Dieta pudełkowa – najlepsza dieta bezlaktozowa

Najlepszym sposobem, aby mieć pewność, że dieta bezlaktozowa nie wpływa na powstawanie niedoborów witamin w organizmie, jest skorzystanie z usług firm cateringowych. Największą bazę cateringów dietetycznych można znaleźć na dietly.pl, dlatego serdecznie zachęcamy do odwiedzenia strony i dobrania idealnej diety dla siebie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here