Srebrna biżuteria ma tendencje do szybkiego pojawiania się nalotu, w efekcie czego, metal ciemnieje i staje się nieestetyczny. Ciemny nalot to nic innego, jak siarczek srebra. Im więcej związków siarki (np. w powietrzu lub na skórze osoby noszącej) tym szybciej biżuteria ulegnie ściemnieniu.

Jak przechowywać biżuterię?

Mogłoby się wydawać, że biżuteria zachodzi nalotem tylko, kiedy ją nosimy. Jest to nieprawda, gdyż związki siarki występują również w powietrzu. Prawdą jest bowiem, że często noszona biżuteria zachodzi nalotem dużo szybciej, gdyż wraz z potem są wydzielane spore ilości związków siarki. By zapobiegać szybkiemu pojawianiu się nalotu podczas przechowywania biżuterii, warto odpowiednio ją zabezpieczyć.

Srebrną biżuterię najlepiej po zdjęciu wyczyścić i dokładnie osuszyć. Można również zakupić specjalne środki, które zapobiegają ciemnieniu np. w formie past do pielęgnacji srebra. Są dostępne między innymi w sklepach jubilerskich. Po dokładnym oczyszczeniu i wysuszeniu, biżuterię dobrze jest przechowywać w pudełeczkach, w których zostaje ona zakupiona. Najgorszym wyjściem jest przechowywanie srebrnej biżuterii na różnego rodzaju wieszaczkach, gdyż stały kontakt z powietrzem pozwala na wyłapywanie związków siarki, co sprzyja wydzielaniu się ciemnego siarczku srebra.

Sposoby na czyszczenie pociemniałej srebrnej biżuterii

srebrne sztućce

1. Czyszczenie srebra sodą na sucho

Jest to metoda najbardziej popularna, lecz mało kto wie, iż soda może z czasem niszczyć srebro. Nie powinno się jej używać często i lepiej sięgać po mniej inwazyjne sposoby.

2. Pasta do zębów

Pasta do zębów działa jak preparat do polerowania metalu. Dzięki szorstkiej, drobnej strukturze, ściera nalot bez pozostawiania zarysowań. Pastę należy nałożyć na miękką, bawełnianą ściereczkę i pocierać srebro. Przy mocnym nalocie, można użyć szczoteczki do zębów, jednak przy zbyt intensywnym tarciu, biżuteria może zostać podrapana. Trzeba również unikać past wybielających, gdyż mogą mieć negatywny wpływ na srebro i niszczyć je.

3. Folia aluminiowa i kąpiel solna

Jest to bardzo dobry sposób na czyszczenie dużej ilości srebra, np. srebrnej zastawy. Dno zlewu lub brodzika (jeśli mamy naprawdę sporą ilość naczyń i sztućców) wykładamy folią aluminiową. Następnie wkładamy srebra, które chcemy oczyścić. Wszystko należy zalać gorącą wodą, aż zostanie całkowicie przykryte i mocno zasypać solą. Co najmniej kilogram soli na jeden brodzik. Całość trzeba pozostawić na około 24 godziny, a po upływie czasu umyć gąbeczką do naczyń i pozostawić do dokładnego wyschnięcia.

4. Napoje gazowane na srebro

Choć właściwości czyszczące coli są znane chyba wszystkim, mało kto wie, iż do wyczyszczenia srebrnej biżuterii doskonałe są Sprite oraz 7Up. Kwas zawarty w tych napojach posiada doskonałe właściwości czyszczące i skutecznie rozpuszcza uporczywy nalot. Srebro należy zalać wybranym napojem i odstawić na kilka godzin, najlepiej około doby. Następnie całość dokładnie wypłukać i przetrzeć miękką gąbeczką lub bawełnianą ścierką.

5. Środki chemiczne dostępne w sklepach jubilerskich

Środki są powszechnie dostępne i łatwe w stosowaniu, lecz zwykle dość drogie w porównaniu do domowych sposobów. Warto zaopatrzyć się w specjalistyczny środek i używać jego niewielką ilość do przetarcia biżuterii przed włożeniem do pudełka na czas przechowywania.

czyszczenie srebra sodą

6. Czyszczenie popiołem

Metoda ta jest jedną z najstarszych. Znana była już od czasów, kiedy na stołach królowały srebrne zastawy. Warto pamiętać, aby popiół był drobny, gdyż grube drobinki mogą powodować zarysowania metalu. Popiołem można czyścić na sucho lub sporządzić z niego pastę np. z odrobiną wody z solą lub sokiem z cytryny.

7. Czyszczenie srebra sodą na mokro

Jest mniej popularne niż czyszczenie srebra sodą na sucho, jednak również stosowane w niektórych domach. Tak jak w przypadku czyszczenia sodą na sucho, częste używanie tej metody może prowadzić do niszczenia srebra, dlatego należy używać jej wyłącznie w ostateczności, gdy musimy wyczyścić srebrny przedmiot, a nie mamy pod ręką innych środków.

Czym polerować srebro?

Zdarza się, że mimo pozbyciu się nalotu srebro nadal wygląda nieestetycznie z powodu np. zacieków lub zamazań. Jest to szczególnie widoczne z elementach ze srebra, które mają sporą, płaską powierzchnie np. medaliony lub talerze. Najlepszym sposobem na wypolerowanie srebra i niezarysowanie go jest użycie do tego celu po prostu zwykłej, flanelowej ściereczki. Można zakupić je w sklepie lub zrobić z pociętych kawałków starej, flanelowej koszuli.

[Głosów:6    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here