Zauważyłeś, że Twoje aluminiowe przybory nie wyglądają już jak nowe? Są brudne, zanieczyszczone i brakuje im blasku? Zapewne zastanawiasz się jak je wyczyścić i nadać lśniący wygląd. Nie jest to proste zadanie, ale istnieją sprawdzone sposoby, które ułatwią Ci wykonanie tego zadania. Poniżej przedstawiamy najskuteczniejsze z nich.

Aluminium należy do grupy metali lekkich, stąd czyszczenie go jest pracochłonne i wymagające znajomości pewnych zasad. Tworzywo to jest szczególnie podatne na atak ze strony tlenku glikenu, odpowiadającego za powstawanie korozji gromadzącej się na metalu. Najbardziej podatne są na nią przedmioty, na których gromadzą się tłuszcz, brud czy też narażone są na czynniki pogodowe.

Czyszczenie takich przedmiotów jest uporczywe i trudne, lecz konieczne by uniknąć całkowitego zniszczenia. Warto jest więc poznać kilka sposobów, dzięki którym nasze aluminiowe przybory będą lśniące i posłużą nam jeszcze długo. Warto zaznaczyć, że oprócz środków chemicznych do kupienia w sklepie, istnieją metody oparte o rzeczy, które możemy znaleźć w domowej kuchni.

Na rynku istnieje kilkaset środków chemicznych do czyszczenia aluminium w różnej formie i cenie. Możemy skorzystać ze sprayów, płynów a nawet past, w cenach od kilku do nawet kilkunastu złotych. Ich skuteczność jest z reguły wysoka ze względu na skład oparty o kwasy. Dzięki temu usuwają nie tylko zanieczyszczenia, lecz także osady oraz tłuszcz. Najczęściej stosowane są większych powierzchni jak felgi, elementy samochodowe czy też duże naczynia.

Dobrymi przyjaciółmi czyszczenia aluminium są soda oczyszczona i woda utleniona

Zestaw ten idealnie nadaje się czyszczenia nie tylko aluminium, ale także srebra i innych metali lekkich. Wystarczą już łyżka sody i dwie łyżki wody utlenionej. Zabrudzone miejsce wystarczy polać wodą utlenioną, a następnie posypać sodą.
Związki zawarte w sodzie i wodzie utlenionej szybko wchodzą w reakcje, dzięki czemu możliwe jest usunięcie zabrudzenia. Wystarczy przy użyciu szczotki umyć zabrudzenie pod bieżącą wodą. W przypadku pozostania brudy czynność powtórzyć kilkakrotnie aż do całkowitego usunięcia zanieczyszczenia.

walizka z aluminium

Świetnym środkiem czyszczącym, który możesz znaleźć w swojej domowej kuchni jest kwasek cytrynowy. Dzięki niemu czyszczenie aluminium będzie proste i wygodne a co najważniejsze skuteczne. Wystarczy kwasek cytrynowy połączyć z sokiem z cytryny, polać nim zabrudzone miejsca a następnie za pomocą szczotki wyczyścić dokładnie brudne miejsce. Po wszystkim opłucz przedmiot pod wodą. Efekty będą zdumiewające.

Innym domowym sposobem, które może Cię pozytywnie zaskoczyć jest użycie mąki, soli i octu. Do przygotowania takiej mieszanki wystarczy łyżka mąki, łyżka soli i łyżka octu. Całość należy dokładnie wymieszać, tak by uzyskać konsystencję pasty. Tak przygotowany środek czyszczący najlepiej miękką szmatką należy rozsmarować na zabrudzeniu i odczekać 30-40 minut. Następnie dokładnie wyszorować, opłukać ciepłą wodą i wysuszyć. Po wszystkim można wypolerować przedmiot za pomocą ręcznika lub szmatki.

Najbardziej zaskakującym sposobem na czyszczenie aluminium jest użycie do tego ketchupu. Może wydawać się to niemożliwe, ale jest on szczególnie skuteczny przy czyszczeniu garnków i innych naczyń kuchennych. Ketchup skutecznie można zastąpić przecierem pomidorowym. Powinniśmy go jednak używać do czyszczenia niewielkich przedmiotów i niezbyt trudnych zabrudzeń. Małą ilość przecieru lub ketchupu nakładamy na cały przedmiot, następnie należy wcierać energetycznymi ruchami używać do tego szmatki. Po usunięciu zabrudzenia wystarczy spłukać naczynie i osuszyć.

aluminium

Czyszczenie zabrudzeń na aluminium to bez wątpienia trudne zadanie, jest jednak konieczne ze względu na ryzyko zniszczenia. Na rynku dostępnych jest kilkaset środków do czyszczenia aluminium w różnej formie (płyny, mleczka czyszczące, pasty) w cenach od kilku złoty od kilkuset złotych w zależności od naszych potrzeb. Środki te z reguły dają gwarancję sukcesu czyli czystego i lśniącego aluminium. Czyszczenie można również łatwo wykonać z użyciem rzeczy, które znajdziemy w domowej kuchni.

Najskuteczniejszymi sposobami są te oparte o produkty posiadające naturalne kwasy. Świetnie sprawdzą się ocet, cytryna czy też soda. Istnieje kilkanaście połączeń tych składników, dzięki którym wyczyścimy zabrudzenia. Ważne by przy czyszczenia używam miękkich szmatek i gąbek a nie twardych szczotek, które mogą porysować aluminiowe powierzchnie. Może się jednak okazać, że wyczyszczenie zabrudzenia domowym sposobem jest niewykonalne. Wtedy powinniśmy sięgnąć po sprawdzone środki chemiczne.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzym myć panele
Następny artykułCzy miód tuczy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here