Zapewne dla niektórych z nas każdy nowy dzień musi zostać uczczony filiżanką dobrej oraz aromatycznej kawy. Zapach, który unosi się po mieszkaniu oraz smak tego magicznego napoju pobudza nasze zmysły, natomiast kofeina w nim zawarta dostarcza nam energii do wkroczenia w nowy dzień.

Relaksując się o wschodzie słońca, popijając przy tym gorącą kawę poprawiamy sobie nastrój co powoduje, że stajemy się bardziej pozytywnie nastawieni do życia.
Kawa jest napojem pochodzącym z Etiopii, a w Europie pojawiła się dopiero w XVI wieku. Jest produkowana z ziaren kawowca, które wstępnie są wypalane, a później mielone.
Jak widać już od wielu wieków kawa jest ceniona wśród pokoleń z uwagi na swoje właściwości.

Często w pracy czujemy się ospali, nasz umysł nie funkcjonuje na takich obrotach jakbyśmy chcieli i właśnie w takich momentach sięgamy po nic innego jak po kilka łyków mocnej kawy. Po spożyciu napoju stajemy się wydajniejsi i pobudzeni co z pewnością wielu z nas się podoba ze względu na pęd życia w jakim musimy się odnaleźć w obecnych czasach.
Na rynku mamy dostępnych wiele rodzajów kawy, więc dla każdego znajdzie się coś idealnego.

Jedną z najbardziej lubianych kaw jest Espresso. Sposobem przygotowania tego rodzaju kawy jest wyciskanie jak sama nazwa wskazuje, ponieważ espresso jest nazwą pochodzącą od słowa „esprimere” co w naszym języku oznacza „wyciskać”. Po wyciśnięciu wywaru powstaje charakterystyczna dla niego pianka.
Następnym rodzajem kawy jest Cafe macchiato.

Jest to kawa z dodatkiem odrobiny mleka.

Kolejną bardzo lubianą przez „kawoszów” kawą jest Latte macchiato.
W przygotowaniu tego rodzaju kawy najważniejsze jest mleko, ponieważ kawę espresso dodajemy do wcześniej spienionego mleka. Tutaj również bardzo ważną rolę odgrywa estetyka, gdyż na powierzchni mlecznej piany musi być widoczna plamka, w miejscu gdzie wlewana była kawa.

filiżanka kawy

Do Latte macchiato bardzo podobna jest Caffe latte. Jest to nic innego jak kawa z dodatkiem odpowiedniej porcji spienionego mleka.
Przepyszną kawą jest również Cappuccino.
Jej nazwa pochodzi od słowa kapucyn, ponieważ jej barwa przypominała kolor habitów jakie noszą kapucyni. Dawniej kawa cappuccino była ciemniejsza od obecnej.
Pozostałe rodzaje, które możemy znaleźć w dobrych kawiarniach to:
-Caffe Americano
-Cafe au lait
-Mokka
-Flat white
-Lungo
-Ristretto

Oczywistym jest fakt, że każda z tych wyżej wymienionych kaw jest pyszna i bardzo energetyczna, ale z pewnością watro by dodać do tej unikatowej listy sposób przygotowywania kawy w większości z polskich domów.
Często podczas odwiedzin u znajomych pada pytanie : sypana czy rozpuszczalna, z mlekiem czy bez? Kawa sypana to nic innego jak zalanie odpowiedniej ilości zmielonej kawy gorącą wodą. Można ją pić z dodatkiem mleka i cukru.

Kawa jest napojem pobudzającym, dlatego sięga po nią tak wielu ludzi.

Niestety ten magiczny przypływ energii nie trwa długo więc najczęściej sięgamy po kolejne filiżanki napoju.
Produkt ten posiada również bardzo dużo właściwości leczniczych oraz dobroczynnych dla naszego zdrowia. Dzięki spożywaniu tego surowca mamy szanse na zmniejszenie ryzyka cukrzycy, poprawia koncentrację i pamięć, zwiększa produkcję serotoniny w naszym organizmie (która polepsza nastrój), przyspiesza metabolizm, dzięki czemu odchudzanie jest łatwiejsze, zmniejsza ryzyko Alzheimera i Parkinsona, a zawarte w napoju antyoksydanty chronią przed nowotworami.

czy kawa szkodzi

Niestety picie kawy może mieć także negatywne skutki dla naszego organizmu. Picie zbyt dużej ilości kawy może sprzyjać rozwojowi wrzodów żołądka. Osoby z nadciśnieniem tętniczym, także powinny ograniczyć spożywanie tego surowca, ponieważ jak wiadomo kofeina w nim zawarta zwiększa ciśnienie krwi.
Przedawkowanie kawy także może być dla nas niemiłe w skutkach, gdyż może spowodować porażenie układu nerwowego, drgawki,wymioty, ból żołądka, biegunkę, natomiast w skrajnym przypadku nawet śmierć.

Najbezpieczniejszą dawką dla osób zdrowych jest spożycie 600 mg kawy dziennie czyli mniej więcej zawartość ta odpowiada 6 filiżankom. Jak widać kawa posiada swoje dwa oblicza, dlatego warto zadbać o swoje zdrowie i zastanowić się czy kawa szkodzi naszemu zdrowiu czy też ma na nas zdrowotny wpływ.
Jak to mówią „wszystko jest dla ludzi” ale wszystko z umiarem, ponieważ aby cieszyć się długotrwałym zdrowiem trzeba prowadzić odpowiedni dla siebie styl życia. Na koniec warto podkreślić, że kawa posiada właściwości odmładzające. Zapewne ten fakt szczególnie ucieszy kobiety, bo chyba większość z kobiet marzy o pięknej i wiecznie młodej skórze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here