Ostatnio często słyszy się takie ważne pojęcia jak „naród”, „ojczyzna”, „patriotyzm”, „wróg”, używane przez różne partie polityczne, grupy społeczne czy też pojedyncze osoby. te jakże istotne dla życia społecznego idee pojawiają się na szalikach, koszulkach, transparentach… Nie zawsze w pozytywnych kontekstach. Bez należnego dla tych kategorii pojęciowych poszanowania. Czy zatraciliśmy zdolność poprawnego rozumienia tych pojęć? Czy też zmieniły one swoje pierwotne znaczenie?

Warto powiedzieć sobie, co to jest naród, czym jest w dzisiejszych czasach – przynajmniej oficjalnie, prawnie.Otóż naród to charakterystyczna wspólnota ludzi (czyli zbiorowość oparta na silnych, emocjonalnych więziach, posiadająca nieformalną strukturę) stworzona w procesie dziejowym dzięki istnieniu takich elementów jak język, terytorium, życie społeczne i gospodarcze. Wspólnota ta musi przejawiać się w kulturze, sztuce i świadomości własnych członków. To ogólny zarys tego, czym jest naród. Niestety pojęcie to jest na tyle ważne i trudne do ogarnięcia, że istnieje wiele różnych pomniejszych definicji. Co innego podkreśla się w socjologii (czy nawet socjobiologii), co innego w historii, co innego w politologii czy antropologii.

Naród odróżnia się od grupy etnicznej – pod względem rożnych kryteriów. Grupa etniczna jest uznawana czasem za zbiorowość mniejszą liczebnie od narodu. Innym sposobem odróżnia się grupę etniczną od narodu, gdy w grę wchodzi posiadanie własnego państwa. To narodowi przyznaje się tę cechę, niekoniecznie uznając ją przy definiowaniu grupy etnicznej.

odzyskajdzien.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułStudia logistyczne
Następny artykułJak się uczyć polskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here