Choroba wieńcowa ( wieńcówka ) to najczęściej występująca choroba w krajach wysokorozwiniętych. W Polsce średnio 300 osób na 100 000 tys. mieszkańców zapada na nią. Przeważnie ofiarami są mężczyźni między 40 a 55 rokiem życia, należy jednak pamiętać, że płeć i wiek to niejedyne czynniki wpływające na prawdopodobieństwo zachorowania. Coraz częściej zapadają na nią młodzi ludzie. Czynnikiem tego są m.in palenie papierosów, duże ilości alkoholu oraz mały lub całkowity brak ćwiczeń

Pierwsze objawy pojawiają się wraz z wysiłkiem fizycznym. Możemy odczuwać przyśpieszony puls i nie potrafimy złapać oddechu, a także ból w okolicach mostka promieniujący do barków i ramion, kołatanie serca, uczucie gniecenia lub kłucia w klatce piersiowej oraz nudności z wymiotami. Po zakończeniu wysiłku lub zażyciu leków rozkurczających naczynia wieńcowe, ból ustępuje ale tylko w początkowych stadiach choroby.

Przyczynami mogą być złe nawyki, takie jak spożywanie dużej ilości produktów wysokoprzetworzonych, palenie papierosów, duże ilości alkoholu, stres oraz mała ilość warzyw i owoców w codziennej diecie. Jednakże przyczyną mogą być wtórne, czyli spowodowane innymi chorobami, np. zatorami.

Wieńcówka jest łatwa w diagnostyce. Wystarczy wykonać badanie EKG, echokardiografię oraz sprawdzić poziom enzymów sercowych. Na podstawie tego lekarz jest w stanie określić stan zaawansowania choroby. W przypadku już zaawansowanego stadium choroby, wykonuje się koronografię – czyli badanie, które pozwala dokładnie zdiagnozowanie stan tętnic. W trakcie badania lekarz może także stwierdzić potrzebę oczyszczenia.

Leczenie choroby wieńcowej wymaga zmiany stylu życia. Trzeba zacząć regularnie uprawiać sport oraz wprowadzić dietę z produktami o niskiej zawartości cholesterolu. Zastąpienie tłuszczów zwierzęcych, tłuszczami roślinnymi a w diecie powinna się znaleźć kasza, ciemne pieczywo oraz warzywa i owoce.

Po dokładne informacje zalecamy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Na pewno będzie w stanie podać więcej informacji i lepiej określić wymagania co do leczenia..

serce.info.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here