Cebula znana jest ze swojego charakterystycznego silnego smaku oraz aromatu. To zielone warzywo jest jeden z ważnych elementów kuracji śródziemnomorskiej, jednak jest też bardzo modne w wielu różnych rejonach świata, w tym też w Polsce. Cebulę można spożywać pod każdą formą: surową, na przykład w sałatce, i gotowaną czy smażoną. Jakie typy cebuli rozróżniamy? Jakie cesze ma cebula?

Cebula – typy

Cebula jest bardzo znana w kuchni, natomiast niejednokrotnie w kuchni wykorzystujemy żółtą cebulę. Ale jej możny aromat nie wszystkim odpowiada. Na szczęście obecnie można bez kłopotu nabyć cebule czerwoną, cebule dymkę, cebule cukrową czy szalotkę.
1. Cebula czerwona ma piękny fioletowo-bordowy kolor. Jest ona wiele delikatniejszy smak, a toż tylko czerwona cebula jest popularnym dodatkiem do sałatek. Czerwona cebula jest bardzo prosta w diecie śródziemnomorskiej.
2. Cebula cukrowa ma jednak niezwykle delikatny smak oraz zapach, więc powszechnie jest ona używana na surowo. Z kolei cebula dymka jest sprzedawana wraz ze szczypiorem. Cebula dymka to niewielkie cebulki zazwyczaj sprzedawane w pęczkach. Jest więc doskonały dodatek do mięs pieczonych.
3. Cebula dymka dobrze nadaje się także do marynowania, dzięki czemu można ją dać do sałatki. Warto natomiast unikać smażenia cebuli dymki, bo może być wtedy gorzki smak.
4. Cebula szalotka to odmiennie czosnek askaloński. W kuchni niejednokrotnie cebulę szalotkę zajmuje się do wykonania sosu z czerwonego wina. Cechą ważną jest lekko różowy kolor szalotek po obraniu ze skórki wierzchniej.

cebula ma ogromne właściwości prozdrowotne

Cebula – wartości lecznicze oraz medyczne

Cebula ma wartości antyseptyczne i wzmacniające wytrzymałość (dzięki zawartości min. siarki). Co interesujące, mają je również fitoncydy (elementy lotne), które wytwarzają się przy krojeniu, tarciu czy miażdżeniu cebuli, jak oraz związki nielotne, które to wybierają się w samym miąższu (dostarczamy ich sobie przez spożywanie cebuli). Dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu cebula wspiera gojenie się ran (przez ich dezynfekcję). Cebulę określa się chociażby naturalnym antybiotykiem. Także, cebula ma wartości moczopędne, a zatem przyspiesza detoksykację organizmu, usuwa nadmiar wody z organizmu, a zatem likwiduje opuchliznę, i wspiera walkę z albuminurią, czyli obecnością białka w moczu, i uremią, czyli zwiększonym stężeniem mocznika we krwi. Cebula jest także pozytywny nacisk na regulację ciśnienia krwi (poleca się jej spożywanie osobom chorującym na nadciśnienie), poziomu cholesterolu we krwi (zmniejsza stopień tego „złego” i zwiększa stopień „odpowiedniego”, cebula jest skutecznym źródłem roślinnych fitosteroli) i poziomu cukru we krwi (a to winni wprowadzić ja do kuracji cukrzycy).Cebulę jadać powinny także osoby zagrożone miażdżycą czy już na nią chorujące, ponieważ ma ona substancje działające przeciwzakrzepowo – nie tylko hamuje pojawianiu się zakrzepów krwi, ale jednocześnie je rozbija. Dodatkowo, cebula zaostrza apetyt – wspiera bowiem wydzielanie soków żołądkowych. Działa także przeciwgrzybiczo już w jelitach, ponieważ hamuje gniciu resztek pokarmowych się tam znajdujących. Umożliwia także szybciej pozbyć się pasożytów, np. owsików.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here