Drewniane deski, panele czy płytki? Oto dylemat, przed którym stajemy, gdy urządzamy dom lub mieszkanie. Zanim podejmiemy ostateczną decyzją, dobrze jest zorientować się w zaletach i wadach każdej z opcji. Drewno jest szlachetne i wytworne, ale… szalenie drogie. Ponadto niełatwo zachować je w dobrej kondycji, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których skupia się życie rodzinne (jak choćby salon) – a pamiętajmy, że podłogę wybieramy na długie lata. Zniszczone deski podłogowe już po kilku latach zmuszą do poniesienia dodatkowych kosztów związanych z wymianą albo będą kłuć w oczy, nieestetycznym wyglądem przypominając o nietrafionej inwestycji. Panele? Wydają się prostym i tanim rozwiązaniem, ale ich miejsce jest raczej w sypialni – salon czy przedpokój wyłożony panelami to nie najlepszy pomysł, jeśli zależy nam na tym, by podłoga nawet po czasie dobrze się prezentowała. Przede wszystkim zaś… są niesłychanie nudne. W strategicznych pomieszczeniach mieszkania, jak salon, kuchnia czy łazienka, najlepszym rozwiązaniem będą właśnie płytki: https://www.bricoman.pl/plytki-gres-terakota

Idealna podłoga w każdym pomieszczeniu

Terakota, czyli inaczej płytki kamionkowe, to obecnie jedna z najlepszych opcji zarówno do zastosowania wewnątrz domu, jak i na zewnątrz, na przykład na tarasie. Występuje w niezliczonych wariantach, dzięki czemu znalezienie idealnych, wymarzonych płytek nie powinno stanowić żadnego problemu. Na rynku dostępna jest bogata paleta kolorów terakoty, zarówno w opcji matowej, półmatowej, jak i błyszczącej, szkliwionej i nieszkliwionej, gładkiej lub fakturowanej. Co więcej, z łatwością odnajdziemy także warianty imitujące inne materiały, jak drewno, kamień czy beton – dzięki czemu pożądany, rustykalny lub futurologiczny efekt uzyskamy nieporównywalnie niższym kosztem. Terakota jest warta uwagi także ze względu na swoją trwałość, znacznie lepszą niż w przypadku glazury oraz bezproblemowego utrzymywania w czystości, w czym zdecydowanie przebija podatny na zabrudzenia gres. W efekcie idealnie sprawdzi się zarówno w kuchni, jak i w łazience.

Płytka płytce nierówna…

Decydując się na terakotę, wybierzmy płytki nie tylko odpowiadające nam pod kątem prezencji, ale też posiadające parametry dostosowane do funkcji pomieszczenia. Pokój dzienny i przedpokój będą wymagać zastosowana płytek o wyższej klasie ścieralności – w przeciwnym razie przykre efekty eksploatacji szybko staną się widoczne. W przypadku łazienki szczególną uwagę zwracajmy na nasiąkliwość, która nie powinna wynosić więcej niż 3 procent. Gładkie, szkliwione płytki w tym pomieszczeniu posłużą najdłużej. Niska nasiąkliwość, ale też odporność na plamy powinna być wzięta pod uwagę także w kuchni. Tarasy i schody zewnętrzne wyłóżmy terakotą mrozoodporną, dzięki której oszczędzimy sobie kłopotu z wymianą pojedynczych, pękniętych płytek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here