Obecnie postęp technologii poszedł już na tyle do przodu, że za pomocą komputera możemy zrobić prawie wszystko. Poczynając od bardzo skomplikowanych obliczeń, przez programowanie, aż do tworzenia różnych obrażeń. Terminologia jednak jest na tyle zawiła, że mało kto, jest w stanie połapać się w niej. Jeżeli zawodowo nie jesteśmy związani z grafiką komputerową zagadką będą dla nas terminy takie jak grafika wektorowa czy rastrowa. A są to dwie najpopularniejsze rodzaje grafiki.
Co to jest grafika rastrowa? Dzięki niej możemy tworzyć obrazy stworzone na prostokątnej siatce punktów, a prościej obraz stworzony z pikseli. Jeszcze upraszczając, gdy widzimy grafikę – na przykład jakieś logo, które jest niewyraźne, rozmazane, a na pierwszy rzut oka możemy zobaczyć małe, kolorowe prostokąciki i kwadraty, to prawdopodobnie mamy do czynienia z grafiką rastrową.
Ściśle powiązana z nią jest grafika wektorowa, która w pewnym sensie jest rozszerzeniem rastrowej. Obrazy wektorowe są już bardziej ostre, ale nadal wykorzystują dość prymitywne kształty – koła i elipsy, krzywe i proste. Jednak nawet w większym przybliżeniu zamiast widzieć wyraźne piksele, zobaczymy dość gładkie kontury.
Różnica w małych obrazkach jest niewielka, jednak przy próbach powiększania lub edycji, szybko znika. Mimo tego, że grafika rastrowa, tak samo jak wektorowa, zajmuje się głównie prostymi obrazkami, a nie skomplikowanymi grafikami, obrazy wektorowe są dużo lepszej jakości. Dlatego jeżeli zamierzamy stworzyć logo lub po prostu chcemy pobawić się grafiką, lepiej przeskoczyć tą rastrową i od razu wkręcić się w wektorową, zwłaszcza jeżeli chcemy stworzyć coś w dobrej jakości.

bycmama.pl

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here