Napoje energetyczne słyną ze swoich właściwości pobudzających i dodających energii. Są bezalkoholowe i gazowane. Znajdziemy w nich sporą dawkę kofeiny, tauryny lub guarany, wszystko zależy do rodzaju i producenta.

Napoje energetyczne w ostatnich latach zyskały dość dużą popularność, ze względy na szybki zastrzyk energii. Najczęściej są wybierane przez młodzież i studentów. Mimo, że bywają kuszące, nie pozostają obojętne dla zdrowia.

Skład napojów energetycznych

W napojach energetycznych znajdują się z reguły substancje, które mają dodać nam energii. Dzięki temu nasze zmęczenie, mija, a gorsza koncentracja się poprawia. Podstawowym składnikiem energy drinków jest kofeina. Zazwyczaj jej ilość wynosi od 30 do 50mg/100ml. Jak widać jedna puszcza potrafi dostarczyć nam aż 125 mg kofeiny. Osoby, które nie znają umiaru lub są uzależnione od tego typu napojów, przekraczają zalecaną porcję. W wyniku czego często dochodzi do zatrucia organizmu kofeiną. W takiej sytuacji pojawi się szybsze bicie serca, ciśnienie krwi również się podniesie, może nawet dojść bólu głowy i drżenia rąk.

Kolejnym popularnym składnikiem, który znajdziemy w większości napojów energetycznych jest guarana. Jest to roślina, która zawiera w sobie dużą ilość kofeiny. Mimo, że jest naturalna, działanie ma takie samo. Dodaje energii, poprawia koncentracje i niweluje uczucie senności.

Tauryna jest ostatnią substancją pobudzającą, wstępującą w napojach energetycznych. Jest to aminokwas, który poprawia koncentracje i wpływa na pracę mięśni.

Przeczytaj też: http://www.mimamo.pl/choroby-wypisane-na-twarzy/

Jakie skutki, niesie za sobą picie napojów energetycznych?

Pierwsza zasada, to zawsze, we wszystkim należy zachować umiar. W przypadku energy drinków nie można przekraczać maksymalnej porcji do spożycia. Jedna puszka dziennie jest wystarczająca. Jeżeli będziemy łamać tą zasadę, staniemy się nadpobudliwi, nie będziemy mogli się skupić na jeden czynności, przez co będziemy mniej produktywni.

W składzie napojów energetycznych znajdziemy również polepszacze smaku oraz różnego rodzaju barwniki. Co nie ma korzystnego wpływu na nasze zdrowie. Nie mówiąc już o ilości cukru i kalorii, które dany energy drink zawiera. Jeżeli będziemy nadużywać tego typu wspomagaczy, nasza waga dość szybko wzrośnie.

Szkodliwość napojów energetycznych

W przypadku niektórych osób, które dość często nadużywają napojów energetycznych, może dojść nawet do hospitalizacji, w wyniku przedawkowania kofeiny. Może wtedy dojść do poważnych zaburzeń rytmu serca. Kolejną wadą energy drinków jest niekorzystny wpływ na nasz przewód pokarmowy, mogą spowodować bóle brzucha, a nawet biegunkę.

Źródło: https://gazeta-dobryznak.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here