Wiele osób, które doznały urazów, skaleczeń, poparzeń lub przebyły operację chirurgiczną zastanawiają się czy można skutecznie i bezpowrotnie usunąć blizny. Należy podkreślić, że w wielu przypadkach blizny są źródłem kompleksów i mocno zaburzają codzienne funkcjonowanie. Dotyczy to zwłaszcza miejsc szczególnie narażonych na ekspozycję – głównie twarzy czy szyi.

Co to jest blizna i jak powstaje?

Blizna jest efektem uszkodzenia ciągłości skóry. Powstaje na skutek przecięcia, skaleczenia, oparzenia gorącą substancją czy wskutek działania chirurgicznego skalpela. Wyróżniamy kilka rodzajów blizn, które różnicuje się w oparciu o ich wielkość oraz proces gojenia.Najtrudniejszymi do zwalczenia są bliznowce i blizny przerostowe. Często mają one kształt wypukłych guzów, a ich koloryt znacząco odbiega od reszty skóry. Ich powierzchnia może o kilka centymetrów przekraczać powierzchnię pierwotnej rany.

Zdecydowanie łatwiejsze do usuwania są blizny zanikowe (powstające najczęściej po przebytym trądziku i mające kształt bruzd i wgłębień) oraz blizny liniowe, które formą przypominają miękkie linie biegnące równolegle do fałdów skóry.

Jak skutecznie usuwać blizny?

Laserowe usuwanie blizn to obecnie jeden z najskuteczniejszych sposobów pozbycia się niechcianych blizn. Laser jest zabiegiem inwazyjnym, do którego wskazana jest kwalifikacja lekarska. Aby uzyskać satysfakcjonujące efekty należy poddać się serii zabiegów.

Laser poprzez skierowaną w głąb skóry właściwej strużkę światła uruchamia naturalne procesy regeneracyjne, a dokładniej inicjuje produkcję kolagenu. Kolagen jest białkiem ludzkim, który odpowiada za sprężystość, jędrność i elastyczność skóry.

Przeciwwskazania do zabiegu

Niestety nie każdy może poddać się laserowemu usuwaniu blizn. Głównym przeciwwskazaniem do zabiegu jest ciąża oraz karmienie piersią. Również osoby stosujące antybiotykoterapię, sterydy czy leki przeciwzakrzepowe zostaną z zabiegu usuwania blizn laserem zdyskwalifikowane.

Usuwanie blizn laserem nie może też zostać wykonane u osób cierpiących na choroby nowotworowe oraz poważne choroby skóry, takie jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Ważnym przeciwwskazaniem do zabiegu jest też świeża i nadmierna opalenizna, gdyż promienie UV niszczą warstwę wierzchnią skóry.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here