Dobrze ułożony plan treningowy to klucz do sukcesu. Nie tylko rodzaj ćwiczeń czy ich intensywność ma znaczenie. Równie ważne, o ile nie ważniejsze jest to, w jaki sposób są one ze sobą łączone i w jakiej kolejności są wykonywane. Oczywiście w przypadku posługiwania się planem Full Body Workout, czyli bazowaniu na trenowaniu całego ciała na każdej jednostce treningowej, można pozwolić sobie na większą dowolność i umieścić na jednym treningu nawet wszystkie ulubione ćwiczenia na wszelkie grupy mięśniowe. Jeżeli jednak chodzi o treningi dzielone, czyli tzw. splity, należy umiejętnie je zaplanować, aby wyniki były jeszcze lepsze.

Jak łączyć ćwiczenia na siłowni? Zanim ktokolwiek początkujący przejdzie do zastanawiania się nad optymalną dla niego kolejnością poszczególnych ćwiczeń, powinien pomyśleć nad tym, jakie ruchy zamierza umieścić w ogóle w swoim planie. Amatorzy siłowni najczęściej popełniają ten błąd, że skupiają się zbyt mocno na trenowaniu na maszynach. Biorą przykład ze znacznie bardziej zaawansowanych sportowców. Widzą, jak oni pompują swoje bicepsy na maszynie do podnoszenia, dlatego zaczynają podświadomie uważać, że jeśli będą postępować w taki sam sposób, ich sylwetki nabiorą podobnych atrakcyjnych kształtów. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że osoba zaawansowana najprawdopodobniej na samym początku swojej przygody z siłownią ćwiczyła zupełnie inaczej niż w tym momencie. Aktualnie może sobie pozwolić na większą swobodę. Ma już wypracowane różne partie ciała, potrafi ustabilizować swój brzuch, dlatego jest w stanie wykonać ćwiczenia na maszynach w sposób poprawny i nieszkodzący innym częściom sylwetki. Maszyny są oczywiście bardzo wygodną opcją. Wystarczy usiąść na fotelu, ustawić poszczególne parametry przyrządu i wykonać konkretny ruch, koncentrując się na jednej części ciała. Nie są to ćwiczenia zbyt męczące, bo najczęściej pracuje przy nich tylko wybrana partia mięśniowa, a cała reszta pozostaje w bezruchu i może sobie nawet „odpocząć”. To jednak największy minus maszyn. Trenując na nich od samego początku, nikt nie jest w stanie holistycznie rozbudować całej sylwetki. Później powstają różnego rodzaju dysproporcje, bo niektóre grupy mięśniowe nie są w ogóle ćwiczone, gdyż początkujący nie zdaje sobie sprawy z tego, że występują one na jego ciele. Najlepiej więc skoncentrować się na ćwiczeniach złożonych, nazywanych również wielostawowymi. Należą do nich chociażby: przysiady, martwe ciągi i różnego rodzaju wyciskania oraz wiosłowania z wolnym ciężarem. Podczas tych ruchów tak naprawdę całe ciało zostaje zaangażowane do wysiłku, a trening jest wtedy bardziej efektywny. Początkujący uczy się też poprawnej techniki, która może mu się przydać potem chociażby na takich maszynach.

A jak łączyć ćwiczenia na siłowni? Jest to kwestia bardzo sporna, która dzieli trenerów personalnych na przynajmniej kilka batalionów. Niektórzy z nich uważają chociażby, że brzuch powinien być wykonywany na każdym treningu, inni natomiast twierdzą, że będzie to dla niego zbyt duże obciążenie. Wszystko więc najlepiej sprawdzić na sobie.

miss-fit.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here