Cudowną sprawą jest posiadanie własnej studni. Zimna, świeża, smaczna woda to ambrozja wielu ludziom nieznana. Zwłaszcza młode pokolenie nie wie, jak smakuje prawdziwa woda.
To co płynie z naszych kranów, o ile nadaje się do picia, to najbezpieczniej po przegotowaniu. A bywa tak, że i po przegotowaniu lepiej zaparzyć nią kawę, bo niweluje podejrzane zapachy.
Na szczęście istnieją różnego rodzaju filtry, którymi ratujemy się w kuchennej rzeczywistości.

Nie trudno policzyć z jak dużą oszczędnością wiąże się posiadanie studni. Rachunki za wodę rosną w zastraszającym tempie, niezależność od linii wodociągowej pozwoli także na wspaniałe zbiory w ogrodzie. Możecie podlewać kwiaty i warzywa, ba nawet własne oczko wodne nie będzie ekstrawagancją. Własna studnia to luksus
Jeśli więc jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami studni, to nie pozwólmy, żeby popsuła się jakość wody. Studnia nie jest szczelna i jak w każdym zbiorniku po jakimś czasie zamuli się i ściany zrobią się zielone. Brak szybkiej wymiany wody i napowietrzania może nagromadzić bakterie. Porównaniem może być akwarium, choć na szczęście w studni nie ma ryb.

No właśnie studnia musi być sterylna. Może niektórzy pamiętają z dzieciństwa, jak babcia zabraniała wrzucania do studni kamieni i chroniła studnię przed kurzem i liśćmi.
O studnię trzeba dbać i czyszczenie studni należy do zabiegów, które od czasu do czasu trzeba wykonać.
Przyczyn może być wiele. Popsucie smaku wody, podtopienia, zbyt duże zamulenie, bakterie a tym bardziej zatrucie są powodem do podjęcia się czyszczenia i dezynfekcji studni.

Po co dezynfekcja?

Dezynfekcja jest konieczna, bo do studni musi wejść niesterylna osoba. Musi ktoś wybrać nadmiar mułu i wyszorować ściany. Praca nie jest taka prosta. Wszystko zależy od rodzaju studni i materiałów, z jakich została wykonana.
Możemy być bowiem szczęśliwymi posiadaczami zabytku. Cudownego zbudowanego z kamienia naturalnego. Głębokiego i wąskiego.
Może być też z cegły, choć to rzadsze i nie tak pożądane a także z kręgów betonowych, królujących wśród wszystkich studni. Każde czyszczenie wygląda podobnie, choć ze starymi należy postępować delikatnie.

czyszczenie studni

Oczywiście na początku jesteśmy zmuszeni wypompować wodę. Całkowicie. Jeśli napływa, pompa będzie musiała pracować co chwilę. Jeśli wynajmiecie profesjonalną firmę niczym nie musicie się martwić oprócz opłacenia rachunku. Nadzorujcie jednak cały etap.
Czyszczenie jest zajęciem niebezpiecznym i wymaga odpowiednich zabezpieczeń. Studnia bywa śliska, wąska i bardzo głęboka. Wymaga umiejętności grotołaza. Potrzebna jest odpowiednia drabina i uprzęże.

W dzisiejszych czasach istnieją myjki ciśnieniowe i inne podobne wynalazki do szybkiego czyszczenia studni, co by to jednak nie było i tak wszystko musi sprawdzić i poprawić człowiek. Siła wody może wykruszyć spoiny między kamieniami. Trzeba studnię uszczelnić. Zwłaszcza te stare spoiny mogą wymagać wymiany.
Mycie pod ciśnieniem o ile jest szybkie i bezpieczne to jednak powoduje nieodwracalne uszkodzenia powierzchni czyszczonej. Dlatego warto przeprowadzić czyszczenie tradycyjne, tak to bywało za dawnych czasów. Pracy jest więcej, ale studnia ma nam przecież posłużyć długie lata.

Oczywiście ubytki będą i najbezpieczniej uszczelnić je zwykłym betonem, wystrzegajmy się cudownych wypełniaczy, pianek, sylikonów. Używajmy jak najbardziej naturalnych materiałów.
Obojętnie czy samodzielnie, czy przy pomocy profesjonalnej firmy czyszczenie studni wymaga użycia chloropochodnych i tlenopochodnych, preparatów dezynfekujących (podchloryn sodu, dwutlenek chloru, nadtlenek wodoru).
Używa się też różnego rodzaju lamp UV jak na oddziale zakaźnym w szpitalu. Naprawdę różne są metody odkażania studni. Macie wybór.

czyszczenie studni

Trudno pogodzić się z użyciem chemii w naszej naturalnej oazie, ale nie martwcie się, po kilku dniach wypłukujemy i wylewamy zawartość studni, czekamy na świeżą i poddajemy badaniom.
Całe czyszczenie studni zajmuje około tygodnia wraz z dezynfekcją i płukaniem. Chlor musi się ulotnić, spoiny wyschnąć. I nie ma znaczenia w jaki sposób nasza studnia będzie czyszczona.

Oczywiście trochę inaczej wygląda czyszczenie, jeśli podłączyliście studnie pod instalację wodną w swoim domu jak na XXI wiek przystało. Wtedy oczyścić należy również instalacje hydroforową, filtry i rury. Zrobić przegląd pompy. Wymienić uszkodzone przyłącza.
Starajcie się często używać swoją studnię. Przepływ wody zapobiegnie gromadzeniu się bakterii. I zabezpieczcie ją przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Wtedy z prawdziwą przyjemnością będziecie się delektować własnym rajskim źródełkiem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here