Spacer po lesie z dziećmi w piękny jesienny dzień? Takie właśnie chwile mogą sprawić, że będziemy bogatsi o kolejne wspomnienia. Po powrocie do domu może się jednak okazać, że ta niewątpliwa przyjemność skończy się przykrą niespodzianką, w postaci plam z żywicy na naszych ulubionych ubraniach. To może skutecznie zepsuć nam dzień i odebrać ochotę na kolejne wędrówki po lesie. Nie ma się jednak czym przejmować! Na wszystko znajdą się sprawdzone, domowe sposoby – również na tego typu problemy.

Plamy z żywicy należą do najtrudniejszych do usunięcia

Często próbujemy się ich pozbyć na różne sposoby, jednak bezskutecznie. W tym przypadku nie sprawdzają się znane patenty na usunięcie trudnych zabrudzeń, jak na przykład użycie papieru do pieczenia i żelazka. Istnieją jednak rozwiązania, które możemy zastosować w domu i będą skuteczne. Poniżej znajdziecie odpowiedź na nurtujące was pytanie: czym usunąć żywicę!

W pierwszej kolejności postarajmy się dokładnie zdiagnozować problem: czy plama, której chcemy się pozbyć jest świeża? Czy substancji na ubraniu jest dużo? W zależności od tego, jaką sytuację zastaniemy, będziemy mogli dostosować dalsze kroki.

Jeśli plama jest świeża, wrzućmy ubranie na jakiś czas do zamrażarki. Sprawi to, że żywica szybciej zastygnie i będziemy mogli wykonać kolejne kroki bez pogarszania sytuacji. W przypadku, gdy plama z żywicy jest już stara, mamy nieco łatwiej – możemy ominąć krok pierwszy. Zaschniętą substancję należy zdrapać. Można to uczynić za pomocą paznokcia lub jakiegoś ostrzejszego narzędzia. Należy jednak postępować ze szczególną ostrożnością tak, aby nie uszkodzić tkaniny.

To, jakich składników użyjemy, będzie zależało przede wszystkim od materiału, na jakim znajduje się plama. Inaczej będziemy usuwać zabrudzenia znajdujące się na tkaninach sztucznych, a nieco inaczej na naturalnych.

czym usunąć żywicę

Jeśli zależy nam na usunięciu plamy z tkaniny naturalnej, warto wcześniej przygotować papierowy ręcznik lub chusteczkę higieniczną. Niezbędny będzie również spirytus albo denaturat. Materiał nasączamy płynem, a następnie przecieramy kilkukrotnie – to powinno pomóc. Jeśli chcemy znaleźć inne rozwiązanie, możemy wykorzystać do tego aceton. Rozwadniamy go w proporcji 3 do 1, potem przecieramy, podobnie jak wcześniej w przypadku spirytusu. Następnie możemy wyprać zabrudzone ubranie w ciepłej wodzie – możemy oczywiście użyć szarego mydła lub proszku do prania.

Jak natomiast wygląda sytuacja w przypadku tkanin sztucznych? Tu możemy być nieco mniej ostrożni – tego typu materiały zniosą znacznie więcej. Warto postąpić tak jak w przypadku tkanin naturalnych, z tym że roztwór acetonu może być bardziej intensywny – 1 do 1. Także w tym przypadku ubranie możemy przeprać.

Czy istnieje bardziej naturalny sposób?

Oczywiście, że tak! Możemy posłużyć się olejkiem z drzewa herbacianego, który dostępny jest w praktycznie każdej aptece, ewentualnie w niektórych drogeriach i sklepach internetowych. Cena tego produktu waha się między 10-15 złotych za 10 mililitrów. Olejek z drzewa herbacianego jest naturalnym rozpuszczalnikiem. Ma także właściwości kosmetyczne i lecznicze. Płynu tego możemy użyć dokładnie w taki sam sposób, jak w przypadku środków chemicznych.

Innym rozwiązaniem, stosowanym głównie w przypadku świeższych zabrudzeń jest użycie masła. Wystarczy nałożyć go odrobinę na plamę i poczekać około dwóch godzin. Następnie namaczamy wacik kosmetyczny w roztworze soli i amoniaku (najlepiej w proporcji 1 do 4), a potem stopniowo usuwamy żywicę.

w lesie

Jeśli mimo wykonanych zabiegów plamy po żywicy będą dalej widocznie, należy powtórzyć cały proces. Co jednak w przypadku, w którym mimo kilku prób ślady po niechcianym zabrudzeniu dalej są widoczne? Czy musimy już wyrzucić takie ubranie? Oczywiście, że nie! W sytuacji, gdy domowe sposoby zawodzą warto oddać się – a właściwie swoją odzież – w ręce specjalistów. Pracownicy najbliższej pralni chemicznej z pewnością będą w stanie dobrać odpowiednie środki i pomóc nam pozbyć się niechcianej plamy.

Jak widzimy, aby wywabić plamy z żywicy, możemy posłużyć się całkiem mocnymi środkami. Dlatego właśnie, wybierając którąkolwiek z tych metod warto zachować szczególną ostrożność. Jest jednak także pozytyw w procesie pozbywania się tego typu plam: żywica sama w sobie nie uszkadza materiału, co sprawia, że odpowiednio przeprowadzony proces usunięcia może prowadzić do przywróceniu tkaninie stanu pierwotnego. To pomoże nam pozbyć się problemu, i długo cieszyć się swoimi ulubionymi ubraniami podczas spacerów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here