Astygmatyzm to jedna z najpopularniejszych wad wzroku zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Nieleczona może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Ważna jest wczesna diagnostyka, szczególnie w przypadku dzieci. Leczenie najmłodszych polega na korygowaniu wady, by nie dopuścić do jej dalszego rozwoju.

Astygmatyzm i jego objawy

Astygmatyzm inaczej zwany niezbornością należy do najczęściej występujących wad refrakcji. Gdy nie jest on korygowany, często towarzyszy mu zez. W wielu przypadkach wady refrakcji mają złożoną formę. Dotyczy to sytuacji, kiedy astygmatyzm występuje z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Astygmatyzm u dzieci polega na niewłaściwym załamywaniu światła na powierzchni rogówki, ze względu na jej nieprawidłową budowę. Powodem pojawienia się tej wady są nie tylko geny (wada wrodzona), ale również zmiany w strukturze mięśni okoruchowych, czy urazy bądź choroby rogówki.

Objawy astygmatyzmu u dzieci to przede wszystkim nieostrość widzenia i zniekształcony obraz. Wraz z nimi występuje pieczenie, mrużenie lub szybkie zmęczenie oczu. Często pojawiają się też bóle głowy. Powodem do niepokoju może być także przybliżanie do oczu przedmiotów lub książek podczas czytania. Więcej dowiesz się na mojepierwszesoczewki.pl.

Jak leczyć astygmatyzm u dzieci?

Jeśli astygmatyzm nie będzie zdiagnozowany, może wywołać u dziecka infekcje oczu, problemy z równowagą i koncentracją. Konsekwencją braku leczenia są trudności w nauce i wykonywaniu codziennych czynności. Astygmatyzm pojawiający się u noworodków nie wymaga skorygowania, ponieważ zanika wraz z prawidłowym rozwojem struktury oka. Kontrolnych badań wymagają za to dzieci w wieku przedszkolnym (około 3-4 lata). Ważna jest wtedy szybka diagnostyka, która pozwoli uniknąć niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji.

Leczenie astygmatyzmu u dzieci polega na korygowaniu wady za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych (cylindrycznych). Dobór metody dopasowuje się do wieku dziecka oraz zaleceń specjalisty. Niewielki astygmatyzm u dzieci nie zawsze wymaga stosowania metod korygujących. Najskuteczniejsza metoda leczenia tej wady, czyli operacja laserowa, jest możliwa dopiero po osiągnięciu 21 roku życia.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here