Molinezje należą już od wielu lat do grupy najchętniej wybieranych gatunków rybek hodowlanych. Dość łatwo jest zaaranżować akwarium pod hodowlę molinezji. Również ich odżywianie nie przysparza większych problemów. Wśród popularnych gatunków znajdują się między innymi molinezje ostrouste, meksykańskie, szerokopłetwe, żaglopłetwe, black molly. Jeśli planujesz aranżację zbiornika, w którym znajdą się te rybki, to jesteś w dobrym miejscu – poniżej podpowiadamy jak krok po kroku przygotować akwarium oraz jakie warunki środowiskowe należy im zagwarantować.

Molinezje akwariowe – najważniejsze porady hodowlane

Przygotowanie zbiornika pod molinezje nie jest szczególnie trudne. Gatunki te są znane wielu hodowcom, zarówno tym zaawansowanym jak i zupełnie świeżym w temacie. Dużą zaletą wyboru molinezji jest fakt, że są wszystkożerne. Nie musisz sięgać po specjalistyczne grupy pokarmów, by utrzymać je w dobrej kondycji. Możesz karmić je zarówno płatkami suszonymi, granulkami, pokarmem żywym jak i innymi rybimi rarytasami. Ponadto, molinezje mogą odżywiać się glonami powstającymi na ściankach zbiornika oraz wypełniających go obiektach. 

Problematyczne może być natomiast zapewnienie dostępu do wystarczającej ilości wolnej przestrzeni. Molinezje nie należą do gatunków statycznych – lubią przemieszczać się i niemal cały czas pozostają w ruchu. Zaleca się zatem, by rybki te trzymać w zbiornikach o pojemności przynajmniej 100 litrów. W przypadku hodowli pod kątem ich rozmnażania warto pomyśleć o solidnym obsadzeniu zbiornika. W ten sposób samiczki będą miały możliwość zaaranżowania kryjówek. 

Temperatura wody powinna pozostawać na dość wysokim poziomie, a jej wartość zależy dokładnie od wybranego przez Ciebie gatunku. W przypadku odmian dzikich warto nie przekraczać poziomu 25 stopni C. Odmiany typowo hodowlane potrzebują nieco wyższych temperatur – od 26 do nawet 30 stopni C. 

Wyposażenie akwarium z molinezjami

Molinezje należą do grupy rybek światłolubnych. Dlatego warto wyposażyć zbiornik w dość silną lampę LED lub UV, która będzie dodatkowo sprzyjać rozwijaniu się roślin i glonów. Warto podkreślić, że nawet po wyłączeniu światła, molinezje pozostają aktywne i lubią przeczesywać zbiornik w poszukiwaniu glonów lub resztek roślin nadających się do spożycia. 

Akwarium z molinezjami powinno być również wyposażone w grzałkę. Najlepiej sięgnąć po produkty z termostatem, które oferuje polski producent Aquael Zoo – sklep zoologiczny na Ursynowie. Nie można też zapomnieć o filtrze oraz napowietrzaczu. Zaleca się, by zbiornik napełniać wodą o twardości na poziomie 11-30, której pH mieści się w przedziale 7,5 – 8,5. Choć molinezje regularnie oczyszczają zbiornik z glonów oraz pozostałości roślin, to jednak konieczne jest też regularne wymienianie wody na świeżą. Warto też regularnie wymieniać wkład w filtrze oraz sprawdzać poziom napowietrzenia wody. 

Na koniec warto wspomnieć, że w ławicy molinezji powinno znajdować się więcej samic niż samców. Proporcje warto utrzymywać na poziomie 1 samica na 3 osobniki męskie. Nie należy też łączyć molinezji z agresywnymi gatunkami ryb, a także unikać sytuacji stresujących. Poddenerwowane, będą wyrażać swoją złość zarówno wobec innych gatunków, jak i w obrębie własnej ławicy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here